Michał Czernecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Czernecki
Ilustracja
Michał Czernecki (2015)
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1978
Sosnowiec
Zawód aktor
Lata aktywności od 2000

Michał Czernecki (ur. 4 kwietnia 1978 w Sosnowcu) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu oraz VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Sosnowcu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze podczas studiów w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, odebrał drugą nagrodę za rolę Gerarda w przedstawieniu Franka Wedekinda Maestro w reżyserii Krzysztofa Globisza na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Zadebiutował 18 stycznia 2003 roku na scenie Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie rolą Victora w sztuce Polaroidy, za którą dostał nagrodę na XXXXIII festiwalu sztuki aktorskiej w Kaliszu. W 2004 roku zagrał na deskach Odeon Herodesa Atticusa w Atenach w spektaklu Fryderyka Nietzsche Zaratustra reżyserowanym przez Krystiana Lupę jako młody Zaratustra. Występował w teatrach: Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2003–2006), krakowskiej Scenie STU (2005) w przedstawieniu Cudowny naszyjnik, Rozmaitości w Warszawie (2005–2006), Narodowym w Warszawie (2006–2007) w roli Hipolita, antycznego playboy bez uczuć w sztuce Eurypidesa Fedra w reżyserii Mai Kleczewskiej i Tarnowskim im. Ludwika Solskiego (2007–2008).

Zebrał pochlebne recenzje za postać tytułowego bohatera w spektaklu szekspirowskim Teatru TV Hamlet (2003) z Januszem Gajosem i Grażyną Szapołowską. Po debiutanckim występie na kinowym ekranie Karol. Człowiek, który został papieżem (Karol, un uomo diventato papa, 2004) u boku Piotra Adamczyka, pojawił się w serialu TVP2 Na dobre i na złe (2005–2006).

W 2010 roku wystąpił w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w sztuce Zmierzch bogów reżyserii Mai Kleczewskiej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Magdaleną, z którą ma dwóch synów, Piotra i Franciszka.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]