Michał Falzmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Falzmann
Data urodzenia 28 października 1953
Data i miejsce śmierci 18 lipca 1991
Warszawa
Zawód urzędnik państwowy
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Grób Michała Falzmanna na Cmentarzu Powązkowskim

Michał Tadeusz Falzmann (ur. w 28 października 1953, zm. 18 lipca 1991 w Warszawie) – polski urzędnik państwowy, inspektor Najwyższej Izby Kontroli, wykrył nieprawidłowości w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego i doprowadził do ich ujawnienia. Wynikiem tego była tzw. afera FOZZ.

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Pracował w przedsiębiorstwie Agrotechnika, z którego zwolnił się, nie przyjmując należnego mu wynagrodzenia. Przez pewien okres był dyrektorem Polonu, zakładu produkującego urządzenia do pomiaru radioaktywności. Pracował także w urzędzie skarbowym. W ostatnim okresie życia pełnił funkcję kontrolera, na stanowisku głównego specjalisty kontroli państwowej w Najwyższej Izbie Kontroli. Próbował przekazać władzom, działaczom politycznym i opinii publicznej informacje o defraudacji zasobów finansowych Polski. 16 lipca 1991 skierował do dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie pismo, w którym wnosił o udostępnienie informacji, objętych tajemnicą bankową, o obrotach i stanach środków pieniężnych (gotówkowych i bezgotówkowych) Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

Tego samego dnia Anatol Lawina, dyrektor Zespołu Analiz Systemowych NIK, przedstawił mu polecenie prezesa NIK, prof. Waleriana Pańki, o odsunięciu go od wszelkich czynności kontrolnych prowadzonych przez zespół, w którym dotychczas pracował. Dwa dni później, 18 lipca 1991, Falzmann zmarł na zawał serca.

W kilka miesięcy po jego śmierci – w przeddzień zapowiedzianego ogłoszenia wyników swojej pracy – zginął w wypadku samochodowym Walerian Pańko, jego przełożony, a wraz z nim Janusz Zaporowski, ówczesny dyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu. Wypadek przeżyła żona Pańki oraz kierowca służbowej lancii.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Michałowi Falzmannowi poświęcony jest film dokumentalny Jerzego Zalewskiego, Oszołom[1], wyemitowany 6 marca 1995 w TVP1.

Postanowieniem z dnia 11 lutego 2009, za wybitne osiągnięcia w podejmowaniu działań z zakresu kontroli państwowej, za umacnianie praworządności, został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2]. Jego imieniem nazwano ulicę na wrocławskim osiedlu Poświętne[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był mężem Izabeli (z d. Brodackiej) i ojcem pięciorga dzieci: Joanny, Zuzanny, Patryka, Anny i Marii.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oszołom w bazie filmpolski.pl
  2. M.P. z 2009 r. Nr 32, poz. 449
  3. Zumi – Wrocław, ul. Michała Tadeusza Falzmanna [dostęp 2011-08-07].
  4. Grupa Wirtualna Polska, Polityczne wdowy, „kobieta.wp.pl”, 1 grudnia 2008 [dostęp 2017-03-23] (pol.).