Michał Fiszer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Fiszer
major major
Data i miejsce urodzenia wrzesień 1962
Łódź,  Polska
Przebieg służby
Lata służby 1981 - 2000
Późniejsza praca dziennikarz, wykładowca

Michał Andrzej Fiszer (ur. we wrześniu 1962 w Łodzi) – Żołnierz, mjr rez. pilot, ekspert wojskowy, dziennikarz, wykładowca studiów strategicznych w prywatnej uczelni Collegium Civitas.

Życiorys[edytuj]

Wychował się w Łodzi. Ojciec mjr Fiszera był inżynierem w zakładzie papierniczym, a matka nauczycielką. Od 16 roku życia latał na szybowcach w Aeroklubie Łódzkim, a mając 19 lat zaczął latać na samolotach sportowych.

Po ukończeniu Liceum ogólnokształcącego, we wrześniu 1981 wstąpił do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

Po ukończeniu WOSL otrzymał przydział do 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu, gdzie latał na samolotach Lim-6M. Po zdobyciu II klasy pilota wojskowego otrzymał przydział do 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, gdzie przeszkolił się na Su-22. Po dwóch latach powrócił do 8 PLMB w Mirosławcu, wraz z przezbrojeniem tej jednostki na Su-22. Otrzymał uprawnienia instruktorskie i został dowódcą klucza lotniczego. Później był szefem rozpoznania powietrznego eskadry, pełnił obowiązki zastępcy dowódcy eskadry. Łącznie wylatał ponad 1000 godzin na szybowcach i na samolotach różnych typów.

Uczestniczył w misjach wojskowych w byłej Jugosławii (od grudnia 1992, do grudnia 1993). Był również obserwatorem wojskowym misji ONZ UNIKOM w Iraku i w Kuwejcie. Od 1995 pełni służbę jako analityk w Oddziale Rozpoznania DWLiOP[1]. W 2000 oficjalnie przeszedł do rezerwy. Obecnie pobiera emeryturę wojskową, od 2006 do 2008 r. był półetatowym pracownikiem cywilnym wojska.

Michał Fiszer pracuje również jako dziennikarz. Jego artykuły można znaleźć m.in. w: "Najwyższym CZASIE!", "Lotnictwie" (od 2000 jest z-cą redaktora naczelnego), amerykańskim czasopiśmie "Journal of Electronic Defense" oraz w "Angorze". W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 kandydował z listy Unii Polityki Realnej.

W połowie lat 90 XX w. ukończył studia magisterskie na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2004-2008 ukończył studia doktoranckie w Akademii Obrony Narodowej, w 2009 r. obronił doktorat ze sztuki operacyjnej lotnictwa.

W latach 1997 - 2000 pełnił służbę wojskową jako żołnierz Oddziału Łącznikowego Biura Ataszatów Wojskowych Zarządu Wywiadu Wojskowych Służb Informacyjnych[2]. Obecnie wykładowca w Collegium Civitas.

Ma żonę Elżbietę, dwie córki: Natalię i Agatę oraz syna Jacka.

Michał Fiszer występował w Faktach TVN i TVN24 jako ekspert m.in. w czasie inwazji wojsk sprzymierzonych na Irak w 2003, po katastrofie C-295M pod Mirosławcem oraz po katastrofie polskiego Tu-154M w Smoleńsku.

Przypisy