Michał Fu Tieshan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Fu.
Michał
Michael
Fu Tieshan
傅铁山
Herb Michał
Kraj działania  Chiny
Data i miejsce urodzenia 3 listopada 1931
Baoding
Data i miejsce śmierci 20 kwietnia 2007
Pekin
przewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich
Okres sprawowania 1998–2007
wiceprzewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych
Okres sprawowania 2003–2007
Wyznanie katolicyzm
Kościół Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Prezbiterat 1956
Sakra biskupia 21 grudnia 1979

Michał Fu Tieshan (chiń. upr. 傅铁山; chiń. trad. 傅鐵山; ur. 3 listopada 1931 w powiecie Qingyuan w granicach miasta Baoding, zm. 20 kwietnia 2007 w Pekinie) – chiński duchowny katolicki, biskup i lider współpracującego z władzami Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, wiceprzewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie filozoficzne i teologiczne uzyskał w Pekinie, święcenia kapłańskie przyjął w 1956. Od tego czasu działał jako duszpasterz w Tianjin i Pekinie, uzyskał również dyplom uniwersytetu państwowego. Oficjalne życiorysy nie wspominają o jego losach w okresie rewolucji kulturalnej; większość chińskich duchownych, także katolickich zrzeszonych w uznawanym przez władze Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich, dotknęły w tym czasie represje (np. internowanie).

W grudniu 1979 został wyświęcony na biskupa i bez zatwierdzenia papieskiego objął diecezję pekińską. W odróżnieniu od wielu innych hierarchów Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, mianowanych bez zgody papieża, ale później akceptowanych, Fu Tieshan do końca życia akceptacji Watykanu nie uzyskał. Pozostawał natomiast stronnikiem władz państwowych i KPCh. Dzięki prorządowej postawie pełnił szereg funkcji, m.in. wchodził w skład Komitetu Pekińskiego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. Należał również do władz organizacji zajmujących się współpracą międzynarodową (faktycznie bez większego wpływu na bieżącą politykę). Czołowe stanowiska zajmował w Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich - był wiceprzewodniczącym (od 1979) i przewodniczącym (od 1998) PSKCh oraz przewodniczącym Konferencji Biskupów PSKCh. Przez kilka kadencji zasiadał jako deputowany w chińskim parlamencie - Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych, a w 2003 został wybrany na jednego z kilkunastu wiceprzewodniczących Stałego Komitetu zgromadzenia.

Współpraca z władzami biskupa Fu Tieshana wyrażała się m.in. w usprawiedliwieniu użycia siły na Placu Tian’anmen czy prześladowań Falun Gong oraz Tybetańczyków. W 2000 występował przeciwko kanonizacji grupy chińskich męczenników przez papieża Jana Pawła II. Przewodniczył święceniom biskupim niezależnym od Watykanu, m.in. 6 stycznia 2000, kiedy przeciwstawne uroczystości odbywały się jednocześnie w Pekinie i Rzymie. Działalność Fu Tieshana była uważana za jedną z głównych przeszkód w rozmowach pojednawczych między Stolicą Apostolską a PSKCh. Z tego względu biskup spotykał się również z niechęcią części wiernych diecezji pekińskiej.

W ostatnich dwóch latach życia ograniczył działalność publiczną ze względu na ciężką chorobę nowotworową. Zmarł w kwietniu 2007. Jego następcą został abp Joseph Li Shan.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]