Michał Gasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Gasz
Pseudonim Gashoo
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1980
Polska, Knurów
Zawód wokalista, aktor musicalowy, autor tekstów, kompozytor
Zespoły
ShaleYesH

Michał Gasz, ps. Gashoo (ur. 7 kwietnia 1980 w Knurowie) – wokalista, aktor musicalowy, autor tekstów, kompozytor.

Elementy biograficzne[edytuj | edytuj kod]

Michał Gasz jest absolwentem GWSH w Katowicach. Śpiewał w chórze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gliwicach (klasa gitary klasycznej) oraz Młodzieżowym Chórze Mieszanym "Schola Cantorum" w Knurowie.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Piosenka i estrada[edytuj | edytuj kod]

Jest zwycięzcą XII finału telewizyjnej Szansy na sukces 2005 z piosenką Papierowe Ptaki z repertuaru Krystyny Prońko. Występował też w programie z grupą Myslovitz w 2000 r. (utwór "My"), w którym otrzymał wyróżnienie). Od tamtej pory współpracuje z zespołem wokalnym laureatów Szansy...[1].

8 czerwca 2006 dał 1,5 godzinny koncert "Hommage a Czeslaw Niemen – Wspomnienie" w Musik – Literatur und Theater Polnisches Institut Berlin, poświęcony twórczości Czesława Niemena.

Michał Gasz współpracował m.in. z: Anną Jurksztowicz, Majką Jeżowską, Krystyną Prońko, Elżbietą Skrętkowską, Olgą Szomańską-Radwan, Elżbietą Zapendowską, Laco Adamikiem, Jackiem Cyganem, Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Grzegorzem Piotrowskim, Piotrem Rubikiem, Januszem Radkiem, Pawłem "Bzimem" Zareckim, Jarosławem Zawadzkim, Krzysztofem Zawadzkim. Współpracował również z projektami sceny niezależnej, gdzie śpiewał, pisał teksty oraz komponował: Apogeum 19962000, BADoo 20002005, Salvator 2005v2006, Humandrive 20052007, TomQ & MGasz 2006 (Gasz współpracuje z projektem TomQ do dziś).

Zaśpiewał piosenkę Piotra Rubika pt. Zdumienie w programie Szansa na sukces (2007), zanim brał udział, jako solista, w kantacie Piotra Rubika i Zbigniewa Książka pt. "Zakochani w Krakowie". Od początku maja 2007 jest solistą Oratoriów Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.

Co roku bierze udział w amerykańskiej trasie koncertowej wraz z Piotrem Rubikiem i zespołem solistów: USA (Chicago, New York) i Kanada (Toronto) – październik 2007, kwiecień 2008, luty/marzec 2009.

Bierze udział w spektaklu "Habitat – moje miejsce na Ziemi" (premiera: 9 grudnia 2007 w Gorzowie Wielkopolskim), wchodzącego w skład "Oratorium dla Świata", autorstwa Piotra Rubika i Romana Kołakowskiego; zespół Piotra Rubika otrzymał podwójną platynową płytę za album Habitat w listopadzie 2008 roku (podwójny album ukazał się w marcu 2008 roku). 8 grudnia 2007 ukazuje się pierwsza płyta z kolędami w aranżacji Piotra Rubika, m.in. w wykonaniu solistów pt. "Dzisiaj W Betlejem". Michał Gasz zaśpiewał takie kolędy, jak: "Dzisiaj w Betlejem", "Lulajże Jezuniu" (solo), "Pójdźmy Wszyscy Do Stajenki". W listopadzie 2008 ukazało się dwupłytowe wydawnictwo z kolędami i pastorałkami pt. "W dzień Narodzenia", gdzie Gasz zaśpiewał 5 kolęd: "Mędrcy Świata" (solo), "Hej w dzień narodzenia", "Feliz Navidad", "Auld Lang Syne", "We Wish You A Marry Christmas".

21 stycznia 2009 ukazała się pięciopłytowa Wielka Kolekcja – Najpiękniejsze Przeboje Piotra Rubika[2], a 4 kwietnia 2009 roku miała miejsce premiera nowego dzieła Piotra Rubika (z udziałem Gasza) realizowana w całości przez TV Polsat, będącego cantobiografią życia papieża JPII pod tytułem "Santo Subito" (autorem libretto jest Jacek Cygan)[3]. 26 czerwca 2009 Michał Gasz wraz Piotrem Rubikiem i Zofią Nowakowską uczestniczyli w Festiwalu TOPtrendy 2009 z utworem "Nie wstydź się mówić, że kochasz". 8 lipca 2009 ukazał się najnowszy teledysk do utworu "Nie wstydź się mówić, że kochasz", zwiastujący nowe dzieło "Santo Subito – Cantobiografia Jana Pawła II". 6 sierpnia Gasz wraz Piotrem Rubikiem i Zofią Nowakowską uczestniczyli w Sopot Hit Festiwal z utworem "Nie wstydź się mówić, że kochasz". 2 października ukazało się dwupłytowe dzieło z muzyką Piotra Rubika i librettem Jacka Cygana "Santo Subito – Cantobiografia Jana Pawła II", gdzie Gasz wykonał 9 utworów.

Współpraca z teatrem i kinem[edytuj | edytuj kod]

Michał Gasz wykonał wszystkie partie wokalne głównego bohatera Adasia w serialu Szatan z siódmej klasy z 2006. Należały do nich m.in. takie piosenki jak: "Lato lato", "Szatan z VII B" (solo), "Tatuaże", "Niech żyje cesarz", "Raz mądry sędzia w Bagdadzie" (solo), "Na sposoby są sposoby", "Cyfry w oczach wirują" (solo), "Sen budzony latem" (solo). Ma w dorobku nagrania do filmów animowanych, jak również do filmu z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz DVD Krystyny Prońko Koncert 2005. Jest to zapis koncertu, w którym zaśpiewał "Papierowe ptaki".


Śpiewał gościnnie w Teatrze Polonia – podczas koncertu "Karaoke w teatrze – czyli śpiewać jak to łatwo powiedzieć", reż. Magda Umer.

Gra we współczesnej wersji musicalu "West Side Story" (Tony), reż. Laco Adamik – Teatr Rozrywki w Chorzowie (premiera 8 kwietnia 2006), "Canterville Ghost" (Waszyngton), reż. Dariusz Miłkowski – Teatr Rozrywki w Chorzowie, jak i w spektaklu "Kram z piosenkami", reż. Laco Adamik – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (premiera – 24 marca 2007).

Zaśpiewał gościnnie w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego, gdzie postanowił wraz z wielkimi artystami scen polskich uczcić rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego galowym spektaklem, zatytułowanym "Zaduszki – Wyspiański". Widowisko w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego odbyło się 28-11-2007. Michał Gasz zaśpiewał utwór "Błąkasz Się Królu Krwawy" (muz. Janusz Grzywacz).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobył nagrodę główną w koncercie "Szansa na sukces – finał 2005", śpiewając piosenkę "Papierowe ptaki" Krystyny Prońko. Michał Gasz został wyróżniony w III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej 2003 (organizowanym przez ZASP w Warszawie). Jedną z nagród był uroczysty koncert finalistów w studiu koncertowym im. A. Osieckiej w radiowej "Trójce". Michał Gasz zaśpiewał: "Nie widzę ciebie w swych marzeniach", "Anioł w ciemnej dolinie", "Czas nas uczy pogody". Jest laureatem głównych nagród, w tym Grand Prix, na VII, XI i XII Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki lat 60. i 70. pt. "Powróćmy do piękna w słowie i muzyce" (Wyszków 2000, 2004, 2005). Zaśpiewał: "Powrócisz tu", "Nie widzę ciebie w swych marzeniach", "Papierowe ptaki". Finalista XLII KFPP Opole – Debiuty 2005, Top Trendy 2007, Top Trendy 2009, Sopot Hit Festival 2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biorąc udział w koncertach oraz programach: Raz na ludowo 2000 (solo "Zachodzi słoneczko" + chórki w całości koncertu), Sylwester z Szansą na sukces 2001/02 (solo "Kochać" + chórki), Wielkanoc 2002 (jako jury), Musical Metro2002 ("Litania"), 30 lat TVP2 2002, Nowy rok z Szansą na sukces 2003 ("Hanka"), Szansa na sukces – to już 10 lat 2003 ("Kormorany"), Raduj się świecie 2003 z chórem TGD("Przybieżeli do Betlejem" + chórki), Szansa na sukces – Krystyna Prońko 2004 ("Papierowe Ptaki"), Szansa na sukces – Wspomnienie 2005 ("Obok Nas"), Szansa na sukces – Piotr Rubik 2007 ("Zdumienie"), Szansa na sukces – 15 lat 2007 (wspomnienia), Szansa na sukces – Przed Opolem 2008 ("Karuzela z Madonnami"), Szansa na sukces – Wspomnienie 2008 ("Mury").
  2. Michał Gasz zaśpiewał tam takie utwory jak: "Oblubieniec" (solo), "Niech mówią, że to nie jest miłość" (duet z Zofią Nowakowską), "Psalm Kochania" (kwartet), "Psalm z bukietem konwalii" (duet z Z. Nowakowską), "Piosenka braci aniołów" (tercet), "Zdumienie" (solo), "To cała prawda" (kwartet), "Piosenka o nas" (duet z Martą Moszczyńską), "Litania dla każdzutkiego" (sextet), "Malwy i bzy" (duet z Z. Nowakowską), "Quo Vadis Domine?" (sextet), "Świat się nie kończy" (duet z Anną Lubieniecką), "Kropelka rosy" (duet z Z. Nowakowską), "Miłość ocali świt" (solo), "Habitat" (sextet).
  3. Michał Gasz wykonał takie utwory jak: "Lolek", "Teatr się otwiera", "Habemus Papam", "Papież pielgrzym", "Nie wstydź się mówic, że kochasz", "Miłość cierpliwa jest i niecierpliwa", "Tatry strome jak krzyż", "Modlitwa – spełnienie", "Santo".