Michał Giercuszkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Giercuszkiewicz
Ilustracja
Michał Giercuszkiewicz (2019)
Pseudonim Gier
Data i miejsce urodzenia 29 września 1954
Katowice
Data śmierci 27 lipca 2020
Instrumenty perkusja
Gatunki blues
Zawód muzyk, perkusista
Zespoły
Dżem, Kwadrat, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Ości

Michał Giercuszkiewicz (ur. 29 września 1954[1] w Katowicach, zm. 27 lipca 2020[2]) – polski perkusista bluesowych i rockowych grup muzycznych Apogeum, Dżem, Kwadrat oraz Bezdomne Psy, sporadycznie grający również z grupą SBB i Krzak oraz w rozmaitych składach tworzonych przez Józefa Skrzeka. Udzielał się również w grupie Ości, gdzie poza nim występowali: Krzysztof „Kris” Głuch – piano Fendera, Agnieszka Łapka – śpiew, Paweł Ambroziak – gitara i Mirosław Rzepa – gitara basowa. Od marca 2008 występował w trio Adama Kulisza – K3. Od 2003 grał w bluesowym zespole Śląska Grupa Bluesowa z wokalistą Janem „Kyksem” Skrzekiem, Leszkiem Winderem i Mirosławem Rzepą. Zespół ten po śmierci Jana „Kyksa” Skrzeka (29 stycznia 2015) kontynuuje działalność.

Był przyjacielem zmarłego wokalisty Dżemu Ryszarda Riedla. Od ok. 1996 roku zamieszkał nad Zalewem Solińskim na tratwie w Zatoce Teleśnickiej, niedaleko Półwyspu Brosa. Do śmierci mieszkał w kolejnym domu-tratwie zbudowanej na Zalewie Solińskim we wsi Werlas. Do końca życia był aktywnym nagrywającym i koncertującym muzykiem. 31 lipca 2020 roku, po nabożeństwie w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, podczas którego na organach grał Józef Skrzek, jego prochy zostały pochowane na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach[3]. We wsi Werlas został wybudowany pomnik i scena im. Michała „Giera” Giercuszkiewicza w Zagrodzie Żbyr.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia z jego udziałem jest bardzo obszerna, nagrywał między innymi z zespołem Cree, którego wokalistą jest Sebastian Riedel, syn Ryszarda.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

MC[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

  • 1982 różni wykonawcy: The Best of Tonpress (Dżem: „Paw”) LP Tonpress SX-T2
  • 1985 różni wykonawcy: Żeglując w dobry czas (Dżem: „Song dla niecierpliwych”) LP MAK ZSMP MAK 001
  • 1987 różni wykonawcy: Przeboje na Trójkę (Dżem: „Naiwne pytania”) LP Wifon LP 103
  • 1993 różni wykonawcy: Marek Niedźwiecki – moja lista marzeń (Dżem: „Dzień, w którym pękło niebo”) CD Sonic SON 40
  • 1995 różni wykonawcy: Pozłacany warkocz (Dżem: „Gizd”, „Puść mnie matko”, „Opowiedzcie wiatry”) CD Radio Katowice

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka s. 175.
  2. Michał „Gier” Giercuszkiewicz nie żyje. Zmarł legendarny perkusista Dżemu (pol.). kultura.onet.pl. [dostęp 2020-07-27].
  3. Karina Trojok: Przejmujący pogrzeb Michała Giercuszkiewicza w Katowicach. Organy Józefa Skrzeka w kościele, harmonijka bluesowa pod katedrą. W: Dziennikzachodni.pl [on-line]. Polska Press, 2020-08-02. [dostęp 2020-08-03].