Michał Piotr Radziwiłł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Piotr Radziwiłł
Ilustracja
Michał Piotr Radziwiłł ok. 1890
Herb
Trąby
Rodzina Radziwiłłowie
Data i miejsce urodzenia 17.05.1853
Warszawa
Data śmierci 17.11.1903
Ojciec Karol Andrzej Radziwiłł
Matka Jadwiga Sobanska
Żona

Maria Ewa Zawisza

Książę Michał Piotr Radziwiłł herbu Trąby (ur. 17 maja 1853 w Warszawie, zm. 17 listopada 1903), mąż Marii Ewy – polski arystokrata, wnuk Michała Gedeona.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na chrzcie otrzymał imiona Michał Piotr Maria Józef Radziwiłł. Był jedynym synem i spadkobiercą Karola Andrzeja Radziwiłła, po którym odziedziczył dobra Szpanów. Jego stryj hulaka Zygmunt Radziwiłł (1822-1892) odstąpił mu zaś mocno zrujnowane dobra nieborowskie. Dla podniesienia stanu gospodarczego obydwu majątków uruchomił w nich manufaktury w Szpanowie specjalizującą się w wyrobach z blachy mosiężnej i w meblarstwie, a w Nieborowie, w 1881 r., manufakturę majoliki. Jego zasługą było też odkupienie historycznego parku Arkadia. Ponieważ był bezdzietny, swe majątki zapisał młodszemu kuzynowi Januszowi Radziwiłłowi.

Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym - pisał wiersze, utwory sceniczne, rysował sceny z życia codziennego, zajmował się również projektowaniem mebli i naczyń z kolorowej blachy dla swej manufaktury w Szpanowie. Całe życie poświęcił sprawom publicznym, angażując swą energię, a także pieniądze, w działalność filantropijną i kulturalną. Był m.in. redaktorem i wydawcą "Biblioteki Warszawskiej", prezesem Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności oraz członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]