Michał Rożek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Rożek
Ilustracja
Michał Rożek w 2011 roku
Data i miejsce urodzenia

19 sierpnia 1946
Kraków, Polska

Data i miejsce śmierci

10 czerwca 2015
Kraków

Miejsce spoczynku

Cmentarz Rakowicki

Zawód, zajęcie

historyk sztuki, historyk

Cmentarz Rakowicki, Aleja Zasłużonych.
Grób Michała Rożka.

Michał Rożek (ur. 19 sierpnia 1946 w Krakowie, zm. 10 czerwca 2015 tamże) – polski historyk sztuki, autor licznych publikacji poświęconych głównie sztuce i historii Krakowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1964 roku zdał maturę w II Liceum im. Sobieskiego w Krakowie, w 1969 ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1972 r. obronił pracę doktorską nt. Mecenat artystyczny mieszczaństwa krakowskiego w XVII w.. W 1979 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na UJ. Pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (zajęcia z historii Polski na tle kulturowym, seminarium magisterskie z dziejów sztuki i kultury, wykłady na studiach podyplomowych)[1].

Był członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, pracował dla TVP Kraków współrealizując programy o Krakowie. Od 1998 współpracował z „Dziennikiem Polskim”, pisząc w sobotnich wydaniach gazety.

Autor kilkuset artykułów, wielu książek i innych publikacji. Uczestniczył w różnych akcjach edukacyjnych, przeznaczonych również dla najmłodszych (spotkania w filiach bibliotek krakowskich). Mieszkał w Krakowie przy ul. Łobzowskiej.

Miejsce spoczynku[edytuj | edytuj kod]

16 czerwca 2015 został pochowany w Alei Zasłużonych na krakowskich Rakowicach

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Laureat nagród, m.in. w 1990 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa, we wrześniu 1995 Nagrodę „Krakowska Książka Miesiąca” (za książkę Wawel i Skałka. Panteony polskie).

Wybrana bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Stachnik: Profesor od złoczyńców i hultajów. Autor słynnych książek o Krakowie. dziennikpolski24.pl. [dostęp 2019-02-09].
  2. Zwiedzamy Kraków w trzy dni. [dostęp 2009-07-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]