Michał Romanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michał Romanowicz (ros. Михаил Романович) (ur. ?, zm. 1264) książę brański, syn księcia briańskiego i wielkiego księcia czernihowskiego Romana Michajłowicza Starego i Anny.

W 1264 roku wspominany jest jako książę briański. Na pewno w 1263 roku otrzymał udział od ojca jaki przeszedł od Czernihowa. W tym samym 1264 roku jako briański książę jest wymieniony jego brat Oleg. Z pewnością Michał zmarł bliżej 1264 roku jeszcze za życia swego ojca, bo jego następcy utrzymali tylko briańską dzielniczkę Osowik na granicy czernihowskiej i smoleńskiej ziemi. Część ta została zachowana przez następców Michała, po przejściu Księstwa Briańskiego do książąt dynastii smoleńskiej. Od Michała Romanowicza wywodzi się linia rodowa książąt Osowickich.

Książę Michał Romanowicz Osowicki vel Ossowicki jest wspominany również bliżej 1300 roku, najbardziej wiarygodnym jest, że jest wnukiem briańskiego księcia Michała Romanowicza co pozwala przypuścić istnienie Romana Michałowicza Osowickiego, jaki żył w ostatniej III części XIII wieku. Następny książę z tej linii rodowej - Iwan Michałowicz Osowicki jest wspominany w 1482 roku, mógł być prawnukiem Michała Romanowicza.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]