Michał Szpak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Szpak
Ilustracja
Michał Szpak (2017)
Pseudonim Miszel, Miszanel
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1990
Jasło
Gatunki pop[1][2][3], rock[1][4][5][6][7], pop-rock[8], ballada[9][7], rock symfoniczny[10][11], pop opera[9], jazz[6], muzyka akustyczna[6], muzyka klasyczna[6], muzyka elektroniczna[7]
Zawód piosenkarz
Aktywność od 2009
Wydawnictwo Universal Music, Sony Music
Powiązania Marlena Szpak, Paulina Biernat, Marta Gałuszewska, Natalia Zastępa
Strona internetowa

Michał Szpak (ur. 26 listopada 1990 w Jaśle) – polski piosenkarz wykonujący muzykę inspirowaną brzmieniem z lat 80. i 90. XX wieku[10], z pogranicza popu[1][2][3], rocka[1][4][5][6][7], pop-rocka[8], rocka symfonicznego[10][11], ballady[6][9], pop opery[9], jazzu, muzyki akustycznej, klasycznej[6] i elektronicznej[7].

Zdobywca drugiego miejsca w programie talent show TVN X-Factor (2011). Zwycięzca Festiwalu Piosenki Rosyjskiej z utworem „Oczy czarne” (2013). Laureat nagrody SuperPremiery na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2015)[12]. Reprezentant Polski z utworem „Color of Your Life” w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji (2016). Laureat nagrody w kategorii SuperArtysta oraz Grand Prix Złote Opole 2016 na 53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2016).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie o muzycznych tradycjach. Jego ojciec, Andrzej, śpiewał w chórze, natomiast matka (zm. 9 marca 2015[13]) śpiewała i grała na gitarze. Ma dwoje starszego rodzeństwa: brata Damiana, który jest ratownikiem medycznym, i siostrę Marlenę, która jest śpiewaczką operową, a także młodszą siostrę Ewę.

Uczęszczał do liceum w Zespole Szkół w Jaśle, a po roku przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach[14].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Mając 9 lat, zadebiutował na scenie występem w Domu Kultury w Jaśle podczas konkursu na pastorałki, na którym zdobył nagrodę. Niedługo później zaczął śpiewać w lokalnym chórze. W latach gimnazjalnych na trzy lata przerwał występy wokalne z powodu mutacji głosu[15]. W czasach licealnych był wokalistą hard rockowego zespołu Whiplash, w którym występował wraz z przyjacielem, Kamilem Czaplą[16].

Michał Szpak podczas koncertu finalistów programu X-Factor w Galerii Port Łódź, 24 czerwca 2011

Wiosną 2011 zgłosił się na przesłuchania do pierwszej edycji talent show TVN X Factor. Jego androgyniczny wygląd wzbudził dezaprobatę oraz lekceważące podejście widzów podczas występu przed jurorami[17], ale po wykonaniu piosenki „Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena otrzymał od publiczności owacje na stojąco[18]. Decyzją jurorów, tj. Czesława Mozila, Kuby Wojewódzkiego i Mai Sablewskiej, przeszedł do następnego etapu, tzw. „bootcampu”. Trafił do grupy „16–24”, kierowanej przez Wojewódzkiego. W domu jurorskim wykonał utwór „Szczęśliwej drogi już czas” i przeszedł do etapu odcinków na żywo[19]. Po sześciu odcinkach dotarł do finału, rozgrywanego 5 czerwca, i zajął drugie miejsce, przegrywając z Gienkiem Loską[20]. 18 czerwca był jedną z gwiazd czwartej edycji Orange Warsaw Festival[21]. Wystąpił też jako support przed koncertem Suzanne Vega w Polsce[22]. Pod koniec roku, nakładem wytwórni Universal Music Polska, wydał debiutancki minialbum studyjny pt. XI[23]. 7 grudnia był gościem muzycznym finałowego odcinka drugiej edycji programu TVN Top Model. Zostań modelką[24].

Michał Szpak, 2012

17 sierpnia 2013, dzięki wykonaniu piosenki „Oczy czarne”, zajął pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, w nagrodę otrzymując Złoty Samowar i 50 tys. złotych[25]. 8 czerwca 2014 był jednym z gości podczas trzeciego dnia 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wykonał utwór „Jednego serca”[26].

W kwietniu 2015 wydał singiel „Real Hero”, zwiastujący jego debiutancki, długogrający album studyjny[27]. 12 czerwca opublikował polskojęzyczną wersję utworu – „Jesteś bohaterem”, z którą 13 czerwca wygrał konkurs „SuperPremiery” podczas 52. KFPP w Opolu. 23 października wydał teledysk do utworu „Byle być sobą”, będącego kolejnym singlem zwiastującym jego debiutancką płytę studyjną. Album pt. Byle być sobą, który zadedykował zmarłej matce, miał swoją premierę 13 listopada[28]. Wydawnictwo uplasowało się na pierwszym miejscu na oficjalnej polskiej liście sprzedaży – OLiS[29]. Album uzyskał status podwójnej platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 60 tysięcy egzemplarzy[30][31]. 31 grudnia uświetnił swoim występem plenerowy koncert sylwestrowy organizowany na Rynku w Krakowie.

W czerwcu 2015 wyraził chęć wzięcia udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji[32]. W grudniu opublikował teledysk do piosenki „Such Is Life”, która miała być jego eurowizyjną propozycją wysłaną do Telewizji Polskiej[33]. Ostatecznie do selekcji zgłosił się z piosenką „Color of Your Life[34]. Zakwalifikował się z nią do finału krajowych eliminacji[35]. W finale selekcji, rozgrywanym 5 marca 2016, zajął pierwsze miejsce (po zdobyciu 35,89% poparcia telewidzów), zostając reprezentantem Polski w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie[36]. Następnie wziął udział w eurowizyjnych koncertach promocyjnych: Eurovision in Concert w Amsterdamie, Israel Calling w Tel-Awiwie i London Eurovision Party w Londynie. 12 maja wystąpił w drugim półfinale konkursu i z szóstego miejsca awansował do finału, rozgrywanego 14 maja. Zajął w nim ósme miejsce po zdobyciu 229 punktów, w tym 7 punktów od jurorów (25. miejsce) oraz 222 punkty od widzów (3. miejsce)[37][38]. W czerwcu wystąpił podczas 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; 4 czerwca zdobył tytuł „SuperArtysty Roku” (za singiel „Byle być sobą”), a dzień później zdobył Grand Prix Opola za wykonanie utworu „Jesteś bohaterem” w koncercie „Złote Opole”[39]. Niedługo po festiwalu przyjął zaproszenie do udziału w Life Festival Oświęcim 2016, występując w koncercie „ABBA – miłosna opowieść symfoniczna”[40]. Latem wyruszył w wielotygodniową trasę koncertową po miastach nadbałtyckich. W sierpniu wziął udział w koncertach „Morze Przebojów! Koszalin” transmitowanych przez stację TVN[41] oraz „Muzyczne Hity Teleexpressu” telewizyjnej „Jedynki”[42]. Jesienią wystąpił podczas 6. edycji festiwalu Eurovision Live Concert w Setúbalu, a w październiku – na koncercie w Danii[43][44]. W październiku zagrał koncert na warszawskim Torwarze, podczas którego odebrał certyfikat platynowej płyty za album pt. Byle być sobą. W listopadzie wystąpił podczas 24. Rock & Chanson Festival w niemieckiej Kolonii[45], na przyjęciu z okazji 10-lecia Polskiego Radia Londyn w londyńskim klubie O2 Shepherd’s Bush Empire[46] oraz na koncercie w dublińskim klubie Opium Room[47]. 31 grudnia wystąpił podczas Sylwestra z Dwójką w Zakopanem przez TVP2.

Michał Szpak podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

Od początku 2017 nieustannie koncertował. W styczniu zaśpiewał w trakcie 25. finału WOŚP w Koninie[48], a w marcu wystąpił obok węgierskiego zespołu Omega na koncercie z okazji Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie pojawili się prezydenci obu krajów[49]. W kwietniu zagrał koncert w Brukseli[50]. Latem, poza koncertami plenerowymi, np. w ramach trasy Lata z radiem, udał się ponownie w nadmorską trasę Color of Your Life[51][52]. Dwukrotnie wystąpił też na deskach Opery Leśnej w Sopocie: w maju podczas Koncertu Platynowego w ramach Sopot Hit Festiwal[53] oraz w sierpniu na Top of The Top Festival 2017[54]. W międzyczasie wziął udział w innych projektach muzycznych, m.in. z wykonawcami muzyki klasycznej z orkiestrami symfonicznymi i śpiewakami operowymi. W grudniu 2016 w łódzkiej Atlas Arenie wystąpił w ramach projektu Queen Symfonicznie[55]. W styczniu 2017 wystąpił podczas Poznańskiego Koncertu Noworocznego w Sali Ziemi[56][57][58] i zaśpiewał podczas cyklu koncertów noworocznych w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rybniku-Popielowie[59][60][61]. W kolejnych miesiącach zagrał m.in. dwa koncerty z big-bandem emBand z Jaworzna ze specjalnymi aranżacjami orkiestrowymi swoich utworów; jeden z występów odbył się w ramach Summer Music Festival 2017 w Kopalni Soli w Wieliczce[62][63]. Na początku czerwca 2017 wydał teledysk do singla „Tic Tac Clock”. We wrześniu zagrał koncert w Wiedniu[64]. 25 listopada 2017 w finale programu The Voice of Poland, którego był trenerem, zaprezentował na żywo nowy singiel „Don’t Poison Your Heart” w duecie ze swoją podopieczną, Martą Gałuszewską. 31 grudnia był jedną z gwiazd koncertu sylwestrowego, organizowanego przez TVP2 w Zakopanem[65].

Michał Szpak podczas koncertu w Bielsku-Białej, maj 2017

W 2018 odbył trasę koncertową Classica Tour z gościnnym udziałem swojej siostry, sopranistki Marleny Szpak[66][67]. Trasa, która liczyła ponad dwadzieścia występów w filharmoniach i teatrach, zakończyła się 28 kwietnia koncertem w Chicago z gościnnym udziałem „Paderewski Symphony Orchestra”[68]. 7 września wydał swój drugi album studyjny, zatytułowany Dreamer. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS[69]. Na początku roku 2019 Dreamer uzyskał status złotej płyty ZPAV[70]. Pozostałymi singlami z płyty zostały piosenki: „King of the Season”, „Rainbow” i „Dreamer (Thanks To You My Friends)”. 30 listopada album ukazał się także w wersji analogowej[71]. Pod koniec roku wyruszył w trasę promocyjną „Dreamer Tour”. Objęła filharmonie i teatry muzyczne w Polsce oraz Chicago, Nowy Jork i Wiedeń[72][73][74]. W grudniu artysta wystąpił wraz z kilkunastoma innymi wykonawcami podczas transmitowanego przez telewizję TVN koncertu „Muzyka Wolności” w Poznaniu z okazji stulecia powstania wielkopolskiego[75]. Zwieńczeniem 2018 był występ sylwestrowy telewizji Polsat „Sylwestrowa Moc Przebojów”[76].

W maju zaśpiewał w Tauron Arenie podczas 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w koncercie „Magia muzyki - koncert Disney'a”[77][78], a następnie wziął udział w Koncercie Platynowym Polsat SuperHit Festiwal 2019. Podczas festiwalu wystąpił na scenie jako jeden z nagrodzonych wykonawców i zadebiutował w roli konferansjera tegoż koncertu. Otrzymał certyfikat podwójnej platynowej płyty za album Byle Być Sobą[79].

Pozostałe przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

Był uczestnikiem programów rozrywkowych: Taniec z gwiazdami (2011)[80][81], Ugotowani (2013) i Agent – Gwiazdy (2016)[82]. Ponadto trzykrotnie gościł w talk-show Kuba Wojewódzki (2011, 2016, 2018) oraz był gościem programu Project Runway (2015)[83] i trenerem w dwóch edycjach programu The Voice of Poland (2017, 2018)[84].

Użyczył swojego głosu w dubbingu; w jednym z odcinków serialu SpongeBob Kanciastoporty[85] oraz w filmie Lego: Przygoda 2[86].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu Najwyższe pozycje na liście Certyfikat Sprzedaż
POL
[29]
2015 Byle być sobą[87] 1
2018 Dreamer
 • Wydany: 7 września 2018
 • Wytwórnia: Sony Music Entertainment Poland
 • Format: CD, digital download
1

EP[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu
2011 XI

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Najwyższe pozycje na listach Certyfikat Sprzedaż Album
POL
(airplay)

[89]
POL
(airplay
nowości)

[90]
AUT
[91]
FRA
[92]
SWE
Heat
.
[93]
2011 „Po niebo” XI
„Rewolucja”
2015 Real Hero Byle być sobą
Byle być sobą
Such Is Life
2016 Color of Your Life 34 2 66 156 1
Rosanna
2017 Tic Tac Clock
Don’t Poison Your Heart 35 1 Dreamer
2018 King of the Season
Rainbow
Dreamer (Thanks To You My Friends)
„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Konkurs Kategoria Rezultat
2013 Festiwal Piosenki Rosyjskiej 2013 Rywalizacja o Złoty Samowar z utworem „Oczy czornyje” Wygrana[25]
2015 52. KFPP w Opolu SuperPremiery („Jesteś bohaterem”) Wygrana[12]
2016 Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 Udział w konkursie z utworem „Color of Your Life” Wygrana[36]
Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Udział w półfinale konkursu z utworem „Color of Your Life” 6. miejsce (awans do finału)[96]
Udział w finale konkursu z utworem „Color of Your Life” 8. miejsce[37]
Gwiazdy Plejady 2016 Osobowość roku Wygrana[36]
SuperJedynki 2016 SuperArtysta Wygrana[36]
53. KFPP w Opolu Rywalizacja o Grand Prix Publiczności w konkursie Złote Opole z utworem „Jesteś bohaterem” Wygrana[36]
Eska Music Awards 2016 eskaGO Award – Najlepszy artysta w sieci Nominacja[97]
Róże Gali 2016 Online Wygrana[98]
2018 Telekamery 2018 Juror Wygrana[99]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Michał Szpak (pol.). allmusic.com. [dostęp 2015-07-02].
 2. a b Michał Szpak – „Byle być sobą” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2017-05-27].
 3. a b Michał Szpak – „XI” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2017-05-27].
 4. a b Michał Szpak z babcią i siostrą. Niesamowite podobieństwo!, rmf.fm, 25 października 2017 [dostęp 2018-02-03], Cytat: (...) Michał Szpak wykonuje muzykę z pograniczna popu oraz rocka (...). (pol.).
 5. a b Michał Szpak, muzyka.wp.pl [dostęp 2018-02-03], Cytat: Gatunek: Pop, Rock (pol.).
 6. a b c d e f g Kamil Downarowicz, Recenzja Michał Szpak, Dreamer: piękny jest ten sen, muzyka.interia.pl, 14 września 2018 [dostęp 2019-07-14], Cytat: (...) Mowa tutaj choćby o jazzującej balladzie „Let Me Dream”, w której przenosimy się do zadymionej, nowojorskiej knajpy lat 50. (...) W zdecydowanie wolniejszym tempie utrzymana jest również zaaranżowana w całości na pianino „Rainbow”. Ale, tak jak wspomniałem wcześniej, album jest mocno zróżnicowany, dlatego obok refleksyjnych utworów, pojawiają się także te z zupełnie innych rejonów. Entuzjaści rocka z pewnością zwrócą uwagę na z wolna rozkręcający się, ale mocny w refrenie „Dreamer” („Thanks To You My Friend”), podbity smyczkami „King of Season” i uroczy, akustyczny „Sweet Cherry". Intrygująco wypada „Blue Moon" inspirowany popem z lat 80. oraz „Don't Poison My Heart” ze świetnym, energetycznym refrenem, dosłownie wybuchającym po ascetycznych zwrotkach, w których słyszymy jedynie pojedyncze uderzenia w klawisze. Elementy jazzu pojawiają się ponownie w kawałku „Stronger” płynącym sobie lekko w chilloutowej otoczce, wprowadzając tym samym przyjemny, niezobowiązujący klimat. Na koniec dostajemy zaś „Ways to Stars”, gdzie muzyka klasyczna (!) zlewa się nieoczekiwanie w pasjonującą całość z gitarowymi zabrudzeniami tła (...). (pol.).
 7. a b c d e Paweł Gzyl, Michał Szpak: mądrze dozowany kicz nikomu nie zrobi krzywdy, muzyka.onet.pl, 14 sierpnia 2018 [dostęp 2019-07-15], Cytat: (...) „Dreamer” ma bardzo bogate brzmienie. Są na nim rockowe utwory, ale też bardziej nowoczesne – mocno elektroniczne. (...) Większość nagrań z „Dreamera” jest utrzymanych w formule ballady (...). (pol.).
 8. a b Michał Szpak (Biografia), rmf.fm [dostęp 2018-02-03], Cytat: Michał Szpak to urodzony w 1990 roku piosenkarz wykonujący muzykę popową i pop-rockową (...). (pol.).
 9. a b c d Michał Szpak – „Jesteś bohaterem” / „Color of Your Life” – Uniejów 2016, tvp.info, 20 sierpnia 2016 [dostęp 2018-02-03], Cytat: Pop opera to sztandarowy gatunek Michała Szpaka – wokalista (...) podbił serca publiczności swymi (...) balladami. (pol.).
 10. a b c Michał Szpak numerem jeden w Polsce, Onet.pl, 14 lipca 2016 [dostęp 2018-02-03], Cytat: (...) Album „Byle być sobą” to materiał, który wymyka się spod prób jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Zupełnie jak jego autor, który nie daje się zaszufladkować. Płyta „Byle być sobą” zawiera 12 zróżnicowanych stylistycznie nagrań, które odzwierciedlają zainteresowanie artysty przede wszystkim klimatem muzycznym lat 80. i 90., a nawet jego zamiłowanie do muzyki symfonicznej (...). (pol.).
 11. a b Michał Szpak z trasą koncertową na Kaszubach, nadmosrski24.pl, 19 lipca 2017 [dostęp 2018-02-03], Cytat: (...) Czym przyciąga na koncerty Michał Szpak? Mocnym, emocjonalnym głosem, naturalnym kontaktem z publicznością i energią sceniczną. Jego show to kompilacja utworów pop i rockowych, aż po liryczne kompozycje wsparte nawet muzyką symfoniczną (...). (pol.).
 12. a b Michał Szpak wygrywa opolski koncert SuperPremier 2015!. tvp.info. [dostęp 2015-06-14]. Cytat: Jego piosenka „Jesteś bohaterem” najbardziej wpadła w ucho telewidzom Telewizji Polskiej. Michał Szpak wygrał koncert SuperPremier 2015 podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu […].
 13. Zmarła mama Szpaka. Zadedykował jej wygraną (pol.). fakt.pl. [dostęp 2016-03-09].
 14. Ptasiek (pol.). polityka.pl. [dostęp 2016-05-12].
 15. Michał Szpak: jestem szalony! (pol.). polki.pl. [dostęp 2018-03-29].
 16. Michał Szpak: Sny się spełniają (pol.). se.pl. [dostęp 2013-01-25].
 17. Szpak nie jest pierwszy - androgyniczne postaci showbiznesu, „Złote Przeboje” [dostęp 2018-02-11] (pol.).
 18. X Factor: Michał Szpak rzucił jury na kolana. Nas też!!! VIDEO [dostęp 2018-02-11].
 19. „X Factor”: Alicja Bachleda-Curuś pomogła podjąć decyzję Kubie Wojewódzkiemu (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-04-11].
 20. Gienek Loska wygrał „X-Factor” (wideo). media2.pl. [dostęp 2013-12-13]. Cytat: […] Drugie miejsce zajął Michał Szpak. W nagrodę wystąpi 17 czerwca 2011 podczas tegorocznego Orange Warsaw Festiwal na stadionie Legii Warszawa […].
 21. Michał Szpak to urodzony gwiazdor, na Orange Warsaw Festival dał prawdziwy popis! (pol.). se.pl. [dostęp 2014-04-16].
 22. Eurowizja 2016: Michał Szpak. Kim jest naprawdę?! (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-03-07].
 23. Płyta XI – Michał Szpak (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-12-13].
 24. Michał Szpak w finale „Top Model” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-12-08].
 25. a b Michał Szpak wygrał Złoty Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej (pol.). expressilustrowany.pl/. [dostęp 2013-12-13].
 26. Opole 2014: 25 lat! Wolność Kocham i Rozumiem – zapis relacji na żywo online! (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-06-08].
 27. Michał Szpak: Nowa piosenka Real Hero i teledysk szokują! Michał Szpak wygląda jak mężczyzna (pol.). eska.pl. [dostęp 2015-04-16].
 28. Byle Byc Soba – Michal Szpak (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-12-14].
 29. a b OLiS – sprzedaż w okresie 01.07.2016 – 07.07.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-07-14].
  OLiS – sprzedaż w okresie 07.09.2018 – 13.09.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-09-20].
 30. a b Platynowe płyty CD (przyznane w 2018 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-10-23].
 31. a b c d e Regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-09-14].
 32. Michał Szpak is interested for Eurovision 2016 (ang.). oikotimes.com. [dostęp 2015-09-20].
 33. Zobaczcie nowy teledysk Michała Szpaka – „Such Is Life”! (pol.). wp.tv. [dostęp 2015-12-14].
 34. Eurowizja 2016: Michał Szpak chce reprezentować Polskę (pol.). plejada.pl. [dostęp 2016-02-08].
 35. Jakub Kasprzyk: Znamy uczestników polskich preselekcji do Eurowizji! (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2016-02-16].
 36. a b c d e Michał Szpak reprezentantem Polski na Eurowizji! (pol.). tvp.info. [dostęp 2016-03-05]. Cytat: Piosenkarz Michał Szpak pojedzie w maju do Sztokholmu, by reprezentować Polskę na konkursie Eurowizji! […].
 37. a b Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy (pol.). tvp.info. [dostęp 2016-05-16].
 38. Ukraina wygrywa 61. Konkurs Piosenki Eurowizji! Michał Szpak trzeci w rankingu widzów! (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2016-05-16].
 39. Michał Szpak z Grand Prix Publiczności w Opolu! [dostęp 2017-10-06] (pol.).
 40. 3…2…1… Start! Life Festival Oświęcim zawładnął miastem! | News, „Life Festival Oświęcim 2015” [dostęp 2017-10-06] (ang.).
 41. Koncert „Morze Przebojów! Koszalin” w TVN [dostęp 2017-10-06] (pol.).
 42. Koncert „Muzyczne Hity Teleexpressu” na żywo w TVP1. Zaśpiewają Piaseczny, Lady Pank i Szpak [dostęp 2017-10-06] (pol.).
 43. Eurovision Live Concert – eurowizyjny klimat w Portugalii | eurowizja.org, eurowizja.org [dostęp 2018-02-22] (pol.).
 44. Eurovision-stjerner giver koncert i Aarhus, 4 września 2016 [dostęp 2018-02-22] (duń.).
 45. Monika Moj Polonica e.V., 24. Rock & Chanson Festival Köln-Breslau-Paris – Polonia VIVA, poloniaviva.eu [dostęp 2018-02-22] (niem.).
 46. Michał Szpak zaprasza na urodzinowy koncert Polskiego Radia Londyn, Cooltura24 [dostęp 2018-02-22] (pol.).
 47. Michał Szpak Ireland | Performance Venue | Dublin, ie.locale.online [dostęp 2018-02-22] (ang.).
 48. 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami., „Głos Koniński - gazeta pisana przez mieszkańców” [dostęp 2017-10-06] (pol.).
 49. Kambit.pl, Omega i Szpak na Dni Przyjaźni | 800 lat Piotrkowa Trybunalskiego, 800lat.piotrkow.pl [dostęp 2017-10-06] (pol.).
 50. Redakcja, Polish Party III Beata Kozidrak Bajm i Michal Szpak - Bruksela - sobota 29 kwietnia 2017 [dostęp 2018-02-22] (pol.).
 51. Red, Barwne lato z Michałem Szpakiem w Łebie, „gp24.pl” [dostęp 2017-10-04] (pol.).
 52. Michał Szpak - letnia trasa koncertowa Color of Your Life 2017 [dostęp 2017-10-04] (pol.).
 53. Koncert Platynowy, polsatsuperhitfestiwal.pl [dostęp 2017-10-06] (pol.).
 54. Największe gwiazdy, kultowe przeboje i świetna zabawa. Dziś rusza Top of the Top Festival, „TVN24.pl” [dostęp 2017-10-06].
 55. INTERIA.PL, Michał Szpak i Queen Symfonicznie w Łodzi [dostęp 2017-10-04] (pol.).
 56. Poznański Koncert Noworoczny z aranżacjami orkiestrowymi Jac - Jacek Skowroński - pianista, kompozytor, aranżer, jacekskowronski.art.pl [dostęp 2017-10-04].
 57. Marek Zaradniak, Koncert Noworoczny będzie pełen gwiazd, „Gloswielkopolski.pl” [dostęp 2017-10-04] (pol.).
 58. Say Something. Ania B. 2017-01-14.
 59. Polska, Takiego koncertu w Rybniku jeszcze nie było. Michał Szpak zaśpiewał w popielowskim kościele, rybnik.com.pl [dostęp 2017-10-04] (pol.).
 60. Noworoczne koncerty z gwiazdami - Michał Szpak - 22 stycznia 2017. kulturarybnikeu 2017-02-13.
 61. Noworoczne koncerty z gwiazdami - Michał Szpak - 22 stycznia 2017. kulturarybnikeu 2017-02-02.
 62. l, Summer Music Festival 2017: Michał Szpak z zespołem eM Band - Portal informacyjny powiatu Wieliczka - Wieliczka.pl, powiatwielicki.pl [dostęp 2017-10-04].
 63. Summer Music Festival Wieliczka 2017 - koncert Michała Szpaka. WieliczkaCity.pl 2017-07-04.
 64. Michał Szpak w Wiedniu - wiedenczycy.info, „wiedenczycy.info”, 24 lipca 2017 [dostęp 2018-02-22] (pol.).
 65. Sylwester 2017: Maryla Rodowicz i Michał Szpak – „Ale to już było”.
 66. [relacja] „Classica Tour”: Michał Szpak z siostrą Marleną klasycznie i na rockowo! - Wybieram Kulturę, „Wybieram Kulturę”, 19 lutego 2018 [dostęp 2018-05-15] (pol.).
 67. Wyspa.fm, Wyspa.fm - Michał Szpak i „Classica Tour” w największych polskich miastach! [dostęp 2018-05-15] (pol.).
 68. Szpak symfonicznie w Chicago - Dziennik Związkowy, „Dziennik Związkowy”, 6 maja 2018 [dostęp 2018-05-15] (pol.).
 69. [http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=1163&lang=pl Oficjalna lista sprzeda�y :: OLIS - Official Retail Sales Chart], olis.onyx.pl [dostęp 2019-02-23].
 70. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Złote płyty CD, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2019-02-23].
 71. Michał Szpak z płytą „Dreamer” także na winylu, muzyka.dziennik.pl [dostęp 2019-02-23].
 72. Dreamer Tour: Witajcie w muzycznej bajce Michała Szpaka!, Wybieram Kulturę, 22 października 2018 [dostęp 2019-02-23] (pol.).
 73. Way To The Stars - Szpak Dreamer w Chicago • transcendentphoto.com [dostęp 2019-02-23] (ang.).
 74. „Dreamer Tour”: Michał Szpak rusza w trasę koncertową. Gdzie wystąpi?, muzyka.interia.pl [dostęp 2019-02-23] (pol.).
 75. Górniak, Szpak i wiele innych gwiazd na koncercie TVN Muzyka Wolności, plejada.pl, 28 grudnia 2018 [dostęp 2019-02-23] (pol.).
 76. Sylwestrowa Moc Przebojów: Szpak, Sławomir i Rodowicz podbili Śląsk!, muzyka.interia.pl [dostęp 2019-02-23] (pol.).
 77. FMF: Michał Szpak jedną z gwiazd koncertu Disneya, rmf24.pl [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 78. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, fmf.fm [dostęp 2019-05-30].
 79. Polsat SuperHit Festiwal 2019. Co, gdzie, kiedy? - Polsat.pl, www.polsat.pl [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 80. Katarzyna Zielińska, Marta Krupa, Zbigniew Urbański i Michał Szpak w “Tańcu z gwiazdami” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. www.wirtualnemedia.pl, 2011-07-25. [dostęp 2015-02-16].
 81. Michał Szpak odpadł z Tańca z Gwiazdami (Film) (pol.). nowiny24.pl. [dostęp 2013-12-13].
 82. Agent-Gwiazdy: Michał Szpak odpadł z programu! (pol.). eska.pl. [dostęp 2016-04-16].
 83. Project Runway 2, odcinek 12. zapis relacji na żywo na Se.pl. Mateusz Maga, Michał Szpak i Madox jako modele! (pol.). se.pl. [dostęp 2015-05-20].
 84. Michał Szpak trenerem w „The Voice of Poland 8” (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-06-14].
 85. "SpongeBob Kanciastoporty". Michał Szpak debiutuje w dubbingu! [WIDEO] - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 86. „LEGO® Przygoda 2”: obsada polskiego dubbingu – Polski-dubbing.pl, polski-dubbing.pl [dostęp 2019-05-30].
 87. Byle być sobą – Michał Szpak (pol.). empik.com. [dostęp 2015-11-13].
 88. Złote płyty CD (przyznane w 2019 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2019-02-09].
 89. Michał Szpak – Color of Your Life (AirPlay Top: 04.06. – 10.06.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-13].
  Michał Szpak – Don’t Poison Your Heart (AirPlay Top: 06.01. – 12.01.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-01-15].
 90. Michał Szpak – Color of Your Life (AirPlay Nowości: 04.06. – 10.06.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-13].
  Michał Szpak – Don’t Poison Your Heart (AirPlay Nowości: 25.11. – 01.12.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-12-04].
 91. Discographie Michał Szpak (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2016-05-25].
 92. Discographie Michał Szpak (fr.). lescharts.com. [dostęp 2016-05-20].
 93. Veckolista Heatseeker – Vecka 20, 20 maja 2016 (szw.). sverigetopplistan.se. [dostęp 2016-05-20].
 94. Złote płyty CD (przyznane w 2017 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-06-14].
 95. Diamentowe płyty CD (przyznane w 2017 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-12-13].
 96. Eurovision Song Contest 2016 – Second Semi-Final (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2016-11-21].
 97. Eska Music Awards 2016 – nominacje: eskaGO Award Najlepszy Artysta w Sieci (pol.). eska.pl. [dostęp 2016-07-06].
 98. Michał Szpak zdobywcą Róży Gali w kategorii Online (pol.). gala.pl. [dostęp 2016-11-21].
 99. „Diagnoza”, „Rolnik szuka żony”, Magda Gessler, Danuta Holecka, Dorota Gawryluk i Michał Szpak nominowani do Telekamer 2018. Wirtualne Media, 2017-12-11. [dostęp 2017-12-12].