Michał Tombak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michał Tombak, właśc. Michaił Borisowicz Tombak[1] (ur. 4 września 1953 w Karagandzie[1]) – rosyjski nauczyciel chemii i biologii w zakresie szkoły średniej. W materiałach autopromocyjnych (własna strona www) oprócz dyplomu ukończenia w roku 1976 Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Kałudze prezentuje m.in. dyplomy nadania stopni i tytułów naukowych (według polskich odpowiedników doktora habilitowanego i profesora), wydane przez niepaństwową Najwyższą Międzyakademicką Komisję Atestacyjną[2], łudząco upodobnioną do państwowej Najwyższej Komisji Atestacyjnej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej.

Według materiałów autopromocyjnych mieszka w Polsce, zajmuje się odpłatnie tradycyjną medycyną chińską, tybetańską i parapsychologią.

Jest autorem kilku książek, m.in.[3]: Jak żyć długo i zdrowo, Uleczyć nieuleczalne, Droga do zdrowia, dostępnych też w tłumaczeniach na np. język angielski, rumuński, turecki.

Przypisy

  1. a b Autopromocyjna i reklamowa strona www Michała Tombaka i Marii Bielenin. [dostęp 2015-05-08].
  2. Komisja ma nazwę w języku rosyjskim „Высшая межакадемическая аттестационная комиссия”, różniącą się tylko jednym dodatkowym słowem „межакадемическая” od nazwy komisji państwowej. Wydaje (według źródeł z Runetu – kupowane) dyplomy bardzo podobne do dyplomów komisji państwowej. Wyszukiwarki internetowe, w tym też Yandex.ru nie podają strony www tej komisji, ale strona ta istnieje pod URL-em w cyrylicy http://вмак.рф/. Komisja na tej witrynie jest prezentowana jako afiliowana przy Brytyjskiej Akademii Edukacji, z siedziba w Twerze pod Moskwą.
  3. Katalogi Biblioteki Narodowej. www.alpha.bn.org.pl. [dostęp 2015-07-06].