Przejdź do zawartości

Michał Tombak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Michał Tombak, właśc. Michaił Borisowicz Tombak[1] (ur. 4 września 1953 w Karagandzie[1]) – rosyjski nauczyciel chemii i biologii w zakresie szkoły średniej oraz autor poradników w języku rosyjskim[2] i bestsellerów w języku polskim.

W materiałach autopromocyjnych (własna strona www) oprócz dyplomu ukończenia w roku 1976 Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Kałudze prezentuje m.in. dyplomy nadania stopni i tytułów naukowych (według polskich odpowiedników doktora habilitowanego i profesora), wydane przez niepaństwową Najwyższą Międzyakademicką Komisję Atestacyjną[3], o nazwie łudząco upodobnionej do państwowej Najwyższej Komisji Atestacyjnej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej.

Według informacji autopromocyjnych mieszka od 1999 z żoną w Łodzi oraz zajmuje się prowadzeniem turnusów[4].

Od 2000 jest autorem czterech poradników w języku polskim dotyczących zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i długowieczności: Jak żyć długo i zdrowo, Uleczyć nieuleczalne, Droga do zdrowia i Czy można żyć 150 lat?[5]. Książki Michała Tombaka były często wznawiane i zostały przetłumaczone na 12 języków m.in. na angielski, chiński, czeski, niemiecki, rumuński, turecki. Dalszy sukces medialny i poczytność wynika z prezentacji telewizyjnych na kanałach TVP2, TVN, TV4 i Polsatu oraz wywiadów dla prasy, np. tygodnika Angora[6]. Michał Tombak prowadzi też internetowy blog informacyjny oraz Fan Club w serwisie Facebook.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Autopromocyjna i reklamowa strona www Michała Tombaka i Marii Bielenin. [dostęp 2015-05-08].
  2. Книга „Жизнь без лекарств“ – Михаил Томбак. Отзовик, 2016. [dostęp 2017-12-14]. (ros.).
  3. Komisja ma nazwę w języku rosyjskim „Высшая межакадемическая аттестационная комиссия”, różniącą się tylko jednym dodatkowym słowem „межакадемическая” od nazwy komisji państwowej (Najwyższa Komisja Atestacyjna). Wydaje (według źródeł z Runetu – kupowane) dyplomy bardzo podobne do dyplomów komisji państwowej. Wyszukiwarki internetowe, w tym też Yandex.ru nie podają strony www tej komisji, ale strona ta istnieje pod URL-em w cyrylicy http://вмак.рф/. Komisja na tej witrynie jest prezentowana jako afiliowana przy Brytyjskiej Akademii Edukacji, z siedzibą w Twerze pod Moskwą.
  4. Michał Tombak: Turnusy. [dostęp 2017-12-14].
  5. Katalogi Biblioteki Narodowej. www.alpha.bn.org.pl. [dostęp 2015-07-06].
  6. Michał Tombak. Lubimyczytać.pl. [dostęp 2017-12-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]