Michał V Kalafates

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał V Kalafates
Ilustracja
Cesarz bizantyński
Okres

od 10 grudnia 1041
do 20 kwietnia 1042

Poprzednik

Michał IV Paflagończyk

Następca

Zoe i Teodora

Dane biograficzne
Dynastia

macedońska (został adoptowany)

Data urodzenia

ok. 1015

Data i miejsce śmierci

24 sierpnia 1042
Konstantynopol

Ojciec

Stefan (ojciec biologiczny) Michał IV Paflagończyk (ojciec adopcyjny)

Matka

Maria (matka biologiczna) Zoe (matka adopcyjna)

Moneta
moneta
Histamenon Michała V

Michał V Kalafates (ur. 1015, zm. 24 sierpnia 1042) – cesarz bizantyjski od 1041. Adoptowany syn cesarzowej Zoe - siostrzeniec jej drugiego męża, Michała IV Paflagończyka.

Michał V był synem Stefana i Marii, siostry Michała IV. Jego ojciec w czasie rządów Michała IV został admirałem i poprowadził wyprawę na Sycylię. Mimo że Michał IV darzył większą sympatią innych swoich siostrzeńców, to przyszłego Michała V popierał jego wuj - Jan Eunuch i sama cesarzowa Zoe. Tak więc krótko przed swoją śmiercią, Michał IV nadał Michałowi V tytuł cezara i adoptował go. Dokładnie 10 grudnia 1041, Michał V odziedziczył tron po swoim wuju.

Dążąc do sprawowania samodzielnych rządów Michał V pokłócił się z Janem Eunuchem, a następnie skazał go na wygnanie do klasztoru. W nocy z 18 na 19 kwietnia 1042 Michał V wygnał również swoją przybraną matkę - cesarzową Zoe. Kiedy ogłosił to następnego dnia, wywołało to rewoltę, a pałac otoczył tłum, który żądał przywrócenia Zoe na tron. Jej siostra - Teodora zdetronizowała Michała i sama została cesarzową, współrządząc razem z przywróconą na tron Zoe. Michał V został aresztowany, oślepiony i wykastrowany. Zmarł jako mnich.