Michał Wójcik (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Wójcik
Michal Wojcik.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1971
Kraków
Poseł V kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Okres urzędowania od 19 października 2005
do 4 listopada 2007

Michał Marek Wójcik (ur. 17 kwietnia 1971 w Krakowie) – polski polityk, prawnik, poseł na Sejm V kadencji, członek zarządu Solidarnej Polski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim. Objął funkcję dyrektora naczelnego Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia i ekspertem kilku projektów finansowanych przez Unię Europejską. Pomysłodawca projektu "Pierwsza szychta" w ramach programu Equal, mającego na celu tworzenie mechanizmów "wprowadzania" na rynek pracy osób zagrożonych marginalizacją społeczną.

Od 2002 został radnym sejmiku śląskiego z wynikiem 3067 głosów w okręgu chorzowskim (z listy POPiS, z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości). W 2004 z ramienia PiS bez powodzenia kandydował do Senatu w wyborach uzupełniających (uzyskał 5300 głosów). W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła z listy PiS z okręgu rybnickiego liczbą 7428 głosów. W Sejmie przewodniczył stałej Podkomisji Rzemiosła i Usług, zasiadał w Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji Nadzwyczajnej "Solidarne Państwo". W wyborach do Sejmu w 2007 nie zdobył mandatu. W 2010 jako lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chorzowskim uzyskał ponownie mandat radnego sejmiku śląskiego, otrzymując 12 665 głosów[1]. Objął funkcję przewodniczącego komisji statutowo-regulaminowej oraz wiceprzewodniczącego klubu radnych PiS. W wyborach do w 2011 ponownie bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski[2]. Później związał się z projektem politycznym Solidarna Polska i zajął się tworzeniem jego struktur w okręgach częstochowskim i gliwickim[3]. Na kongresie założycielskim partii o tej nazwie 24 marca 2012 został wybrany do jej zarządu[4]. 14 grudnia 2013 wybrany ponownie na członka zarządu tej partii. W 2014 jako kandydat PiS (z rekomendacji Solidarnej Polski) uzyskał reelekcję w wyborach do sejmiku[5].

Jest współautorem książki Targi jako instrument marketingu wystawienniczego. Za zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]