Michał Wiśniowiecki (zm. 1616)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Wiśniowiecki
ilustracja
Herb
Korybut
Rodzina Wiśniowieccy herbu Korybut
Data śmierci 1616
Ojciec Michał Wiśniowiecki
Matka Halszka Zenowiczówna
Żona

Raina Mohylanka

Dzieci

Jeremi Wiśniowiecki
Anna Wiśniowiecka, żona Zygmunta Firleja

Cerkiew zamkowa
Wiśniowiec - cerkiew zamkowa w XIX w.

Michał Wiśniowiecki (zm. 1616) – starosta owrucki, polski magnat, uwikłany w wojny o tron mołdawski. Ojciec Jeremiego Wiśniowieckiego.

Był synem Michała Wiśniowieckiego, kasztelana bracławskiego.

Jako wyznawca prawosławia był wybrany prowizorem przez protestancko-prawosławną konfederację wileńską w 1599 roku[1]. Około 1603 r. poślubił Rainę Mohylankę, córkę hospodara mołdawskiego Jeremiego Mohyły, osadzonego na tronie dzięki wsparciu Jana Zamoyskiego. Z tego powodu, w przeciwieństwie do swych braci stryjecznych Konstantego i Adama, nie zaangażował się w Dymitriady (choć przed pierwszą wyprawą na Moskwę w celu osadzenia na tronie carskim Dymitra Samozwańca jego krewni zbierali wojska w jego dobrach na Zadnieprzu), swoją uwagę zwrócił natomiast na Mołdawię. Kilkakrotnie interweniował tam zbrojnie w interesie synów swego teścia Jeremiego (zmarłego w 1605) wraz z pozostałymi jego zięciami wywodzącymi się z polskiej magnaterii (Samuelem Koreckim i Stefanem Potockim), przyczyniając się w ten sposób do zadrażnienia stosunków polsko-tureckich, które zaowocowało kilkanaście lat później wybuchem wojny polsko-tureckiej. Najważniejsze interwencje Wiśniowieckiego w Mołdawii miały miejsce w 1607, gdy odebrał wraz z Potockim i Koreckim tron mołdawski Michałowi Mohyle i osadził na nim swego szwagra Konstantyna Mohyłę, oraz w 1615, gdy pokonał razem z Koreckim Stefana Tomșę i wprowadził na tron mołdawski innego swego szwagra Aleksandra Mohyłę.

Zmarł w 1616 w Mołdawii od trucizny podanej w komunii świętej. Został pochowany w cerkwi zamkowej w Wiśniowcu.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1599 г. – Акт конфедерации, заключенной в Вильно, шляхетством Речи Посполитой православного и протестантского исповеданий для взаимной защиты от гонений со стороны католического духовенства, s. 3
  2. Adam Boniecki: Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. Cz. 1. T. V. Warszawa: Warszawskie Towarzystwo Akcyjne S. Orgelbranda S[yn]ów, 1902, s. 292.
  3. Anna Wiśniowiecka. genealogia.grocholski.pl. [dostęp 6.10.13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Widacki: Kniaź Jarema. Katowice, 1988, s. 14–19.
  • Juliusz Demel: Historia Rumunii. Wrocław, 1970, s. 181, 195–196.