Michał Znaniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michał Znaniecki (ur. 28 czerwca 1969 w Warszawie) – polski reżyser teatralny.

Życiorys[edytuj]

Jak sam podaje na swojej oficjalnej stronie internetowej oraz w licznych biogramach, rozpoczął studia w warszawskiej PWST[potrzebny przypis]. Następnie studiował na Uniwersytecie w Bolonii u Umberta Eco oraz u Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. W wieku 24 lat zadebiutował w budynku mediolańskiej La Scali kameralnym spektaklem opartym na muzyce Monteverdiego[potrzebny przypis].

Od połowy lat 90. reżyserował w teatrach operowych i dramatycznych we Włoszech, Francji, Irlandii i Polsce. W teatrze operowym oprócz pozycji repertuarowych ("Don Pasquale", "Carmen", "Straszny dwór", "Makbet", "Simon Boccanegra", "Bal maskowy", "Otello", "Rigoletto") realizuje dzieła rzadkie i nieznane, jak "Maddalena" Prokofiewa, "Die Drei Pintos" Mahlera, "Ożenek" Musorgskiego, "Żydówka" Halevy'ego czy "Flaminio" Pergolesiego.

Wykładał w szkołach teatralnych we Włoszech. Jako wykładowca technik improwizacji powrócił do szkoły Teatro Piccolo di Milano. Zrealizował m.in. "Cyrano de Bergerac" w Walencji z Placido Domingo w roli tytułowej, "Łucję z Lammermooru" Donizettiego w Operze Narodowej (jako reżyser i scenograf, 2008), "Lukrecję Borgię" Donizettiego również w Operze Narodowej (2009), "Samsona i Dalilę" Saint-Saëns w Bolonii, Liege oraz Wrocławiu, "Włoszkę w Algierze" w Łodzi, "Ernaniego" Verdiego w Poznaniu oraz w Bilbao. "Pamiętnik zaginionego Janáčka" w Madrycie oraz Sewilli, "Don Giovanniego" z Mariuszem Kwietniem w Operze Krakowskiej. Otworzył sezon opery w Bilbao "Zamkiem Sinobrodego" Bartoka.

We Wrocławiu czterokrotnie realizował megaprodukcje operowe na otwartym powietrzu ("Napój miłosny" Donizettiego w 2007 roku na Pergoli, "Otello" Verdiego w 2008 roku na Wyspie Piaskowej, "Turandot" Pucciniego w 2010 i "Bal Maskowy" Verdiego w 2012 roku na Stadionie Olimpijskim).

Dwukrotnie odznaczony Złotą Maską (za Spektakl Roku 2007 musical „Dr Jekyll and Mr Hyde” oraz w 2009 za Reżyserię „Producentów” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie). Odznaczony Medalem Regionu Puglia za osiągnięcia artystyczne w 2008 roku. "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego w jego reżyserii (Bilbao 2011) otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku w Hiszpanii. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W 2008 roku Michał Znaniecki był p.o. dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie, skąd został usunięty. W latach 2009-2012, przez trzy sezony artystyczne, był dyrektorem Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. Do ogłoszonego w 2012 roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego konkursu na stanowisko dyrektora już nie przystąpił.

Życie prywatne[edytuj]

Syn aktorki Wandy Koczeskiej i dziennikarza telewizyjnego Macieja Znanieckiego oraz prawnuk socjologa Floriana Znanieckiego. Jest partnerem Jona Paula Laki, hiszpańskiego ekonomisty i muzyka, z którym w 2013 zawarł w Hiszpanii związek małżeński[1].

Przypisy

  1. Ślub byłego dyrektora poznańskiej opery Michała Znanieckiego. Zgadnijcie z kim? (pol.). gloswielkopolski.pl, 2013-01-15. [dostęp 2016-04-04].

Linki zewnętrzne[edytuj]