Michael A. Monsoor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael A. Monsoor
Ilustracja
Michael A. Monsoor (na pierwszym planie)
Petty Officer Second Class
Data i miejsce urodzenia 5 kwietnia 1981
Long Beach
Data i miejsce śmierci 29 września 2006
Ar-Ramadi
Przebieg służby
Lata służby 2001–2006
Główne wojny i bitwy Operation Iraqi Freedom
Odznaczenia
Medal Honoru (Stany Zjednoczone) Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone)
"V" device, brass.svg
Brązowa Gwiazda z odznaką waleczności (Stany Zjednoczone)
Purpurowe Serce (Stany Zjednoczone) Combat Action Ribbon

Michael Anthony Monsoor (5 kwietnia 1981 – 29 września 2006) – amerykański żołnierz sił specjalnych Navy SEAL amerykańskiej marynarki wojennej, poległy w Iraku, poświęcając życie w obronie towarzyszy.

Monsoor został pośmiertnie odznaczony Medalem Honoru – najwyższym amerykańskim odznaczeniem bojowym, za bohaterstwo okazane 29 września 2006 roku w mieście Ramadi w Iraku. Tego dnia Monsoor wraz z trzema innymi żołnierzami amerykańskimi i ośmioma irackimi zajmował pozycję na stanowisku snajperskim, gdy bojownik iracki wrzucił na ich pozycję granat, który uderzył Monsoora w pierś i upadł u jego stóp. Monsoor, który znajdował się najbliżej wyjścia, i który jako jedyny mógł uniknąć wybuchu, natychmiast jednak padł na granat, aby osłonić pozostałych żołnierzy przed eksplozją. Zmarł około 30 minut później na skutek odniesionych obrażeń, poświęcając swoje życie, aby uratować swoich współtowarzyszy. W wyniku wybuchu zostało rannych dwóch kolejnych żołnierzy.

Monsoor jest trzecim żołnierzem amerykańskim, który za swoje bohaterstwo podczas II wojny w Zatoce Perskiej został odznaczony Medalem Honoru.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]