Michael Alig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michael Alig (ur. 29 kwietnia 1966 w South Bend, Indiana) – prekursor nowego w latach 80. ruchu imprezowiczów – Club Kids. W 1996 roku został skazany za morderstwo swojego dealera narkotykowego – Angela Melendeza.

Życie w Nowym Jorku[edytuj]

W świat imprezowiczów Michael został wprowadzony przez popularny w latach 80. James St. James. W organizowaniu imprez pomagał mu Peter Gatien, popularny na scenie klubowej biznesmen i właściciel nocnych kubów. Michael Alig był również promotorem nowego Super DJ-a – Keoki'ego (z którym spotykał się prywatnie[1]). Zaprzyjaźnił się z ówczesnymi znakomitościami jak: Amanda Lepore, Robert "Freeze" Riggs, Jennytalia, Richie Rich. Alig był najbardziej znaną postacią klubu The Limelight wyreklamowanego przez Gatiena i zaprojektowanego przez Ari Bahat. Klub był kilkakrotnie zamykany przez policję w związku z podejrzeniem odbywanie się w nim handlu narkotykami, jednak został otwarty ponownie w latach 90. Limelight zamknął swoje progi, by ostatecznie się reaktywować pod nazwą Avalon w 2003 r. Michael Alig swój czas spędzany w klubach lubił urozmaicać poprzez branie tzw. "Club Drugs". Alig potrafił zażywać kilka rodzajów twardych narkotyków naraz.

Gatien pomógł Aligowi wyrosnąć na najbardziej wpływowego promotora klubów w Nowym Jorku swego czasu. W Limelight wyrosły takie sławy jak: Paul Van Dyk, Armand Van Helden, etc.

Morderstwo Angela Melendeza[edytuj]

Michael pod wpływem narkotyków, od których był uzależniony, wraz z Robertem "Freeze" Riggsem zabił Angela Melendeza, ponieważ nie mieli z czego zapłacić zadłużenia za narkotyki. Kilka dni po morderstwie rozhisteryzowany Michael zadzwonił do matki płacząc, że nie chce już żyć i odbierze sobie życie, ale jest zbyt "naćpany" i się rozłączył. Gdy minęło parę dni, poćwiartowali i umieścili rozkładające się ciało Melendeza w kartonowym pudle, które wyrzucili do rzeki Hudson. Michael opowiedział publicznie o zbrodni gazecie Village Voice, jednak nikt mu nie uwierzył, ponieważ był pod wpływem narkotyków. Gdy ogłoszono zaginięcie Melendeza, gazeta powiadomiła policję. Nikt się nie spodziewał, że Michael Alig mógłby się dopuścić kiedykolwiek tak straszliwej zbrodni. We wrześniu został aresztowany. Alig miał pomóc policji złapać Petera Gaitena i pomóc postawić mu zarzuty. Wielu ludzi uwierzyło Aligowi i wyciągnęli porąbane zwłoki w kartonie z rzeki. w listopadzie 1996 r. świadek koronny w sprawie Melendeza zeznał na niekorzyść Aliga, a wokół odnalezionego ciała zrobiło się na tyle zamieszania, że nie mogło to umknąć uwadze policji. Alig został skazany na 10–20 lat więzienia za morderstwo.

Jako pierwszy o zbrodni Alig opowiedział Michaelowi Musto, redaktorowi gazety Village Voice. Mówił: "Wiem, dlaczego się wygadałem. Musiałem zrobić coś, żeby się zatrzymać we własnym zatraceniu. To było jak stare powiedzenie: Co musisz zrobić, żeby zwrócić na siebie uwagę otoczenia: zabić kogoś?"

Michael Alig składał wniosek o wcześniejsze zwolnienie w roku 2006, jednak wniosek został rozpatrzony negatywnie. Kolejna rozprawa miała odbyć się w lipcu 2008 roku, jednak został uznany za niezdolnego do zwolnienia i data została przeniesiona na marzec 2010. 5 maja 2014 roku Michael Alig został warunkowo zwolniony z więzienia. O zdarzeniu poinformował przez serwis społecznościowy Twitter[2].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Źródło: urbandictionary.com. Dostęp: 29 sierpnia 2009 r. (ang.)
  2. Zing Tsjeng: Michael Alig is finally free (and tweets a selfie) (ang.). maj 2014. [dostęp 2014-05-18].