Michael Behe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Behe
Ilustracja
Behe w 2008 roku
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1952
Altoona, Pensylwania
Zawód biochemik

Michael J. Behe (ur. 18 stycznia 1952 w Altoona) – amerykański biochemik, krytyk neodarwinizmu, przedstawiciel nurtu inteligentnego projektu.

Doktorat z biochemii uzyskał w 1978 roku na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii. Obecnie jest profesorem biologii na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Lehigh w Bethlehem w stanie Pensylwania[potrzebny przypis].

W 1996 r. opublikował Czarną skrzynkę Darwina (Darwin's Black Box)[1], w której rozwinął koncepcję nieredukowalnej złożoności wielu układów biologicznych, która to koncepcja wedle niego jest świadectwem istnienia inżynieryjnej myśli odpowiedzialnej za powstanie organizmów. Behe specjalizuje się w strukturze białek i kwasów nukleinowych, jest autorem około 35 artykułów w fachowych czasopismach, jak: "Journal of Molecular Biology", "Nucleic Acids Research", "Biochemistry", "Proceedings of the National Academy of Sciences USA", "Biophysical Journal" i innych[potrzebny przypis].

Hipotezy Behego o nieredukowalnej złożoności kluczowych struktur komórkowych są kontestowane przez społeczność naukową, włącznie z jego własnym Department of Biological Sciences Uniwerystetu Lehigh.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael J. Behe: Czarna skrzynka Darwina. Megas, 2008. ISBN 9788390141388.