Michael Collins (astronauta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy astronauty. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Michael Collins
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 października 1930
Rzym
Narodowość amerykańska
Funkcja pilot statku kosmicznego,
pilot modułu dowodzenia
Łączny czas misji kosmicznych 11 dni 2 godziny i 4 minuty
Misje Gemini 10, Apollo 11
Stopień wojskowy generał brygady United States Air Force
Odznaczenia
Złoty Medal Kongresu
Zaszczytny Krzyż Lotniczy (Stany Zjednoczone) Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) NASA Distinguished Service Medal NASA Exceptional Service Medal

Michael Collins (ur. 31 października 1930 w Rzymie) – amerykański astronauta, uczestnik pierwszej załogowej wyprawy na Księżyc, generał brygady United States Air Force.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Collins urodził się w Rzymie, gdzie jego ojciec pełnił funkcję attaché wojskowego[1]. Ukończył szkołę średnią Saint Albans w Waszyngtonie[2]. Posiada wykształcenie wyższe zawodowe. W 1952 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point, uzyskał licencjat (Bachelor of Science)[2]. Następnie wstąpił do United States Air Force i został pilotem myśliwców. Pełnił służbę w eskadrze stacjonującej we Francji[1]. W 1960 przeszedł zaawansowane szkolenie dla pilotów doświadczalnych w Experimental Flight Test Pilot School w kalifornijskiej bazie lotniczej Edwards. Wędkarz i miłośnik piłki ręcznej[2].

W 1963 zakwalifikował się do trzeciej grupy astronautów NASA. Pilot rezerwowy misji Gemini 7, pilot w Gemini 10, przebywał 2 godziny 28 minut poza statkiem, pilot modułu dowodzenia Apollo 11. Przydzielony do lotu Apollo 8, lecz odsunięty wskutek konieczności poddania się operacji. Lekarze stwierdzili u niego odprysk kości kręgosłupa i zaordynowali zabieg chirurgiczny. Był pierwszym człowiekiem, który dwukrotnie odbył spacer kosmiczny. Był również pierwszym, który przeszedł z jednego statku kosmicznego do drugiego, poruszając się za pomocą odrzutowego pistoletu manewrowego[1].

W styczniu 1970 odszedł z NASA. Przez blisko rok sprawował funkcję zastępcy sekretarza stanu do spraw publicznych. W 1971 został dyrektorem Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej przy Instytucie Smithsona, a w 1978 powierzono mu stanowisko zastępcy sekretarza Instytutu. Odszedł z wojska w stopniu generała brygady. W lutym 1980 objął funkcję wiceprezesa LTV Aerospace, koncernu z Arlington w Wirginii. W 1985 rozpoczął samodzielną działalność biznesową, zakładając firmę konsultingową – Michael Collins Associates.

Jest autorem wielu artykułów i książek: autobiograficznej Carrying the Fire: An Astronaut’s Journeys (Niosąc ogień – Podróże astronauty), (wydana w 2019 przez Wydawnictwo Astra w Krakowie), Liftoff (Wyniesienie) oraz Flying to the Moon and Other Strange Places (Latając na Księżyc i do innych dziwnych miejsc), przeznaczonej dla dzieci.

Ciekawostki[1][edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Załoga Apollo 11. „Ameryka”. 130, s. 29–32, listopad 1969. Wydawnictwo Rządu Stanów Zjednoczonych (pol.). 
  2. a b c Robert Godwin: Apollo 11. Warszawa: Prószyński Media Sp. z o.o., 2012, s. 29, seria: Historia podboju Kosmosu. ISBN 978-83-7648-902-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]