Przejdź do zawartości

Michael Collins (irlandzki przywódca)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michael Collins
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 października 1890
Clonakilty w hrabstwie Cork

Data i miejsce śmierci

22 sierpnia 1922
Béal na mBláth w hrabstwie Cork

Założyciel i dowódca IRA. W 1922 r. obejmuje funkcje:
Faksymile

Michael Collins, irl. Mícheál Eoin Ó Coileáin (ur. 16 października 1890 w pobliżu Clonakilty w hrabstwie Cork, zm. 22 sierpnia 1922 w Béal na mBláth w hrabstwie Cork) – irlandzki przywódca rewolucyjny i polityk, założyciel i przywódca IRA.

W kwietniu 1916 był uczestnikiem powstania wielkanocnego, następnie został internowany w brytyjskim obozie jenieckim Frongoch na terenie Walii.

Był członkiem delegacji irlandzkiej podczas anglo-irlandzkich negocjacji pokojowych w 1921 (Traktat angielsko-irlandzki), zaś od 1922 szefem rządu tymczasowego i naczelnym wodzem armii irlandzkiej. Collins był ministrem finansów Wolnego Państwa Irlandzkiego oraz twórcą zasad wojny partyzanckiej, która zmusiła Anglików do zawarcia rozejmu. Był to pierwszy w historii Irlandii rozejm w jej siedmiusetletnim okresie dominium brytyjskiego.

Collins zginął w zamachu 22 sierpnia 1922, we wsi Béal na mBláth, podczas irlandzkiej wojny domowej, w zasadzce przygotowanej przez odłam IRA przeciwny Traktatowi i proponowanemu w nim podziałowi Irlandii.

W 1996 Neil Jordan nakręcił o nim film biograficzny, a w rolę tytułowego bohatera wcielił się Liam Neeson.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]