Michael Cremo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael A. Cremo
Drutakarma Dasa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1948
Schenectady w stanie Nowy Jork
Narodowość Amerykanin
Wyznanie Hinduizm
Strona internetowa

Michael A. Cremo (ur. 15 lipca 1948 roku w Schenectady w stanie Nowy Jork) – amerykański pisarz, reprezentant paranauki specjalizujący się w dziedzinie historii nauki. Od 1977 roku redaktor Bhaktivedanta Book Trust. Sam określa się jako "Wedyjski kreacjonista"[1][2].

Autor nieznajdującej oparcia w badaniach naukowych teorii, głoszącej jakoby człowiek rozumny żył na Ziemi od miliardów lat, czego dowodami mają być niektóre trudne do wyjaśnienia, ale udokumentowane w wielu przypadkach przez obecną naukę znaleziska archeologiczne. Teoria ta jest przez współczesnych specjalistów krytykowana i uznawana za nienaukową.[potrzebny przypis]

Młodość i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Michaela Cremo, Salvatore, był oficerem wojskowym. Michael Cremo chodził do szkoły średniej w Niemczech i spędzał wakacje podróżując po Europie. Studiował na George Washington University w latach 1966-1968, a następnie służył w United States Navy[3].

Poglądy religijne[edytuj | edytuj kod]

Cremo jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny oraz Bhaktivedanta Institute. Pod pseudonimem Drutakarma Dasa napisał wiele książek i artykułów o duchowości hinduskiej. Współpracował też z czasopismem Back to Godhead oraz nauczał bhaktijogi. W 1970 Cremo powiedział w wywiadzie dla Contemporary Authors, że postanowił poświęcić swoje życie Krysznie, po otrzymaniu egzemplarza Bhagawadgity na koncercie Grateful Dead[3].

Działalność w ostatnich latach[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich latach Michael Cremo zorganizował kilka konferencji, na których przedstawiciele Krysznologii wymieniali poglądy z naukowcami związanymi z Międzynarodowym Towarzystwem Świadomości Kryszny (ISKCON)[4]. W marcu 2009 Cremo wystąpił w programie Ancient Aliens na kanale History Channel[5].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cremo, Michael A., The Discoveries of Belgian Geologist Aimé Louis Rutot at Boncelles, Belgium: An Unresolved Archeological Controversy from the Early Twentieth Century, XXIVth Congress of the International Union of Prehistoric and Protohistoric Sciences, Liège, Belgium, Sep. 2-8, 2001. Retrieved 23 June 2009.
  2. Nanda, Meera, Vedic creationism in America, Frontline, Vol 23, Issue 01, Jan. 14-27, 2006.
  3. a b "Michael (A.) Cremo". Contemporary Authors Online. September 23, 2002. Retrieved on August 17, 2008
  4. ISKCON Academy of Arts and Sciences conference (2006) w Bhaktivedanta College. www.bhaktivedantacollege.com.
  5. Lory Erbs: Drutakarma Dasa Featured on The History Channel. news.iskcon.com. [dostęp 2009-03-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]