Michael Eavis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Athelstan Joseph Michael Eavis (ur. 17 października 1935) - angielski mleczarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, znany jest jako pomysłodawca i fundator Glastonbury Festival.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Michael Eavis na Glastonbury 2005

Edukację rozpoczął w Wells Cathedral School, po ukończeniu której podjął naukę w Thames Nautical Training College. Później dostał się do Brytyjskiej Marynarki Handlowej. W roku 1958 zmarł jego ojciec[1], lokalny kaznodzieja metodystyczny, po którym odziedziczył farmę Worthy. W 1969 wraz z drugą żoną Jean gościł na festiwalu Bath Blues, co zainspirowało go do zorganizowania własnego niekomercyjnego festiwalu już w rok później. Impreza ta następnie przerodziła się w znany dziś Glastonbury Festival.

W wyborach w Wielkiej Brytanii w roku 1997 Eavis kandydował w okręgu wyborczym Wells z ramienia Labour Party [2], zdobywając największą w obrębie partii ilość głosów - 10,204. Jednak w roku 2004 w proteście przeciwko udziałowi wojsk brytyjskich w wojnie w Iraku zasugerował wyborcom Labour Party oddanie swoich głosów na Partię Zielonych.

Jean zmarła w roku 1999, i od tej pory aktywniejszy udział w przedsięwzięciu zaczęła brać córka Michaela, Emily. Wraz ze swą matką i trzecią żoną, pozostaje on wiernym członkiem wspólnoty metodystycznej.

W październiku 2006 objął stanowisko przewodniczącego Izby Handlu i Przemysłu w Somerset. Uzyskał tytuł doktora honoris causa na University of Bath[1] i University of Bristol[2]. W roku 2007 został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]