Michael Emerson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Emerson
Ilustracja
Michael Emerson, styczeń 2007
Data i miejsce urodzenia 7 września 1954
Cedar Rapids
Zawód aktor
Współmałżonek

Carrie Preston
(od 1998)

Lata aktywności od 1986

Michael Emerson (ur. 7 września 1954 w Cedar Rapids) – amerykański aktor.

W 1976 roku ukończył kierunek teatralny na Drake University w stanie Iowa. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku. Nie znalazł tam pracy jako aktor, imał się więc różnych zajęć (pracował np. jako grafik w gazecie). W 1986 wraz ze swoją pierwszą żoną przeniósł się na Florydę, gdzie pracował w lokalnych teatrach. Przełomem w jego karierze okazała się rola Oscara Wilde’a w sztuce Gross Indecency: The Trials of Oscar Wilde w roku 1997.

W roku 2000 po raz pierwszy zagrał w serialu telewizyjnym (The Practice ABC za którą otrzymał w 2001 roku nagrodę Emmy dla „najlepszego aktora epizodycznego w serialu dramatycznym”). Natomiast w roku 2002 zadebiutował w filmie kinowym Projekt Laramie (The Laramie Project), jednakże popularność przyniosła mu rola w filmie Piła w roku 2004.

Jeden z głównych aktorów w serialu Zagubieni, gdzie wciela się w postać Benjamina Linusa. Rola ta przyniosła mu w 2009 roku drugą już nagrodę Emmy, dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Dwukrotnie żonaty; ślub z aktorką Carrie Preston we wrześniu 1998.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Od 3 sezonu serialu telewizyjnego Zagubieni, to on jest lektorem specjalnych odcinków podsumowujących poprzednie sezony.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]