Michael Grylls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Grylls
Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1934
Folkestone

Data śmierci

7 lutego 2001

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Sir William Michael John Grylls, znany jako Michael Grylls (ur. 21 lutego 1934, zm. 7 lutego 2001) – brytyjski polityk należący do Partii Konserwatywnej. Uczestniczył w aferze w latach 90 XX wieku w Wielkiej Brytanii znanej w historiografii brytyjskiej pod nazwą Cash-for-questions affair[1]. Jest ojcem podróżnika Beara Gryllsa.

Edukacja i wczesna kariera[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Edwarda Wiliama Harveya Grylls (OBE) z Winterbourne Zelston House. Był kształcony w Royal Naval College w Dartmouth. Chciał dostać się do marynarki, lecz jego wzrok nie był wystarczająco dobry, dostał się do Royal Marines i pozostał w jej w służbie do roku 1955. Studiował potem język hiszpański na Uniwersytecie w Madrycie. Później próbował sił w biznesie zakładając firmę importującą wina o nazwie "Costa Brava Company". Nazywając niektóre produkty określeniem "hiszpański szampan" wywołał sprzeciw zarówno producentów prawdziwego szampana, jak i jego londyńskich importerów[2].

Michael Grylls był członkiem Royal Yacht Squadron aż do swojej śmierci w roku 2001.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Michael Grylls ożenił się z Sarah Smiles Justice Ford, córką polityczki Patricii Ford i krykiecisty Neville'a Forda. Żona jest pasierbicą konserwatywnego polityka Nigela Fishera. Z ich związku mieli dwójkę dzieci, córkę i syna, Beara Gryllsa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Tory MPs were paid to plant questions says Harrods chief", www.guardian.co.uk, 1994.
  2. Sir Michael Grylls. „The Telegraph”, 2001-02-13. Telegraph Media Group (ang.).