Michael Ontkean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michael Ontkean
ilustracja
Imię i nazwisko Michael Leonard Ontkean
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1946
Vancouver, w prowincji Kolumbii Brytyjskiej, Kanada

Michael Leonard Ontkean (ur. 24 stycznia 1946 w Vancouver, w prowincji Kolumbii Brytyjskiej, w zachodniej Kanadzie) – kanadyjski aktor telewizyjny i filmowy.

Syn Muriel i Leonarda, jako chłopiec był wielkim fanem Twilight Zone. W latach 1953-1962 i 1957-1958 pojawiał się w telewizji Toronto. Po ukończeniu dwóch szkół podstawowych: St. Michael's Choir School i Holy Rosary School, uczęszczał do St. Michael's College School w Toronto. W 1970 roku ukończył University of New Hampshire, gdzie otrzymał stypendium hokejowe.

Na początku swojej kariery telewizyjnej wystąpił w serialu ABC Rekruci (The Rookies, 1972-1976) jako oficer Willie Gillis. Na dużym ekranie partnerował Paulowi Newmanowi w filmie Slap Shot (1977). Stworzył skomplikowaną postać małżonka (żonę gra Kate Jackson), który poszukuje miłości w gejowskim klubie w dramacie Arthura Hillera Kochać się (Making Love, 1982). Uwagę widowni przykuł rolą niepozornego i twardego Harry'ego S. Trumana, szeryfa Twin Peaks w serialu ABC Davida Lyncha, Miasteczko Twin Peaks (Twin Peaks, 1990-91).

Żonaty z Jamie Smith Jackson. Mają dwie córki.

Linki zewnętrzne[edytuj]