Michael P. Anderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy astronauty. Zobacz też: Michael Anderson – ujednoznacznienie.
Michael Anderson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1959
Plattsburgh
Data i miejsce śmierci 1 lutego 2003
zginął nad Teksasem
w katastrofie promu Columbia
Narodowość amerykańska
Funkcja specjalista misji
Łączny czas misji kosmicznych 24 dni 18 godzin 8 minut
Misje STS-89, STS-107
Stopień wojskowy podpułkownik United States Air Force
Odznaczenia
Defense Distinguished Service Medal (Stany Zjednoczone) Defence Superior Service Medal (USA) Medal za Chwalebną Służbę (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Medal Pochwalny Sił Powietrznych - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
National Defense Service Medal Congressional Space Medal of Honor (Stany Zjednoczone) NASA Distinguished Service Medal Medal Za Lot Kosmiczny

Michael Philip Anderson (ur. 25 grudnia 1959 w Plattsburghu, zginął 1 lutego 2003 podczas powrotu na Ziemię wahadłowca Columbia) – amerykański astronauta, pilot wojskowy, fizyk, podpułkownik United States Air Force.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Plattsburghu w stanie Nowy Jork, ale za swoje miasto rodzinne uważał Spokane w stanie Waszyngton. Uczęszczał kolejno do Cheney High School, University of Washington i Creighton University. Po studiach, w 1981 rozpoczął zawodową służbę wojskową w stopniu podporucznika. Początkowo zajmował się systemami komunikacyjnymi i informacyjnymi. Następnie otrzymał skierowanie na szkolenie lotnicze, po ukończeniu którego został pilotem samolotu KC-135. Później zdobył także kwalifikacje pilota-instruktora. Przed przejściem do NASA wylatał ponad 3000 godzin za sterami samolotów KC-135 i T-38A. W grudniu 1994 został członkiem 15. grupy astronautów NASA. Po ukończeniu szkolenia wziął udział – jako specjalista misji – w locie STS-89 wahadłowca Endeavour. Wyprawa odbyła się w dniach 23–31 stycznia 1998. Był to ósmy lot wahadłowca na rosyjską stację orbitalną Mir. W 2003 jako szef specjalistów misji uczestniczył w wyprawie promu Columbia – STS-107, rozpoczętej 16 stycznia. W trakcie prawie szesnastodniowego pobytu na orbicie astronauci wykonali 82 eksperymenty biologiczne, geofizyczne, technologiczne i fizyczne. 1 lutego 2003 podczas powrotu Columbii na Ziemię wahadłowiec rozpadł się w powietrzu. Śmierć poniosła cała załoga.

Anderson został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington, podobnie jak jego dwoje kolegów z załogi Columbii – David Brown i Laurel Clark.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomas Pŕibyl, Dzień, w którym nie wróciła Columbia, Wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała, s. 72, ​ISBN 83-7167-224-1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]