Michael P. Anderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy astronauty. Zobacz też: Michael Anderson – ujednoznacznienie.
Michael Anderson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1959
Plattsburgh
Data i miejsce śmierci 1 lutego 2003
zginął nad Teksasem
w katastrofie promu Columbia
Narodowość amerykańska
Funkcja specjalista misji
Łączny czas misji kosmicznych 24 dni 18 godzin 8 minut
Misje STS-89, STS-107
Stopień US Air Force O5 shoulderboard rotated.svg podpułkownik United States Air Force
Odznaczenia
Defense Distinguished Service Medal (Stany Zjednoczone) Defence Superior Service Medal (USA) Medal za Chwalebną Służbę (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Medal Pochwalny Sił Powietrznych - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
National Defense Service Medal Congressional Space Medal of Honor (Stany Zjednoczone) NASA Distinguished Service Medal Medal Za Lot Kosmiczny

Michael Philip Anderson (ur. 25 grudnia 1959 w Plattsburghu, zginął 1 lutego 2003 podczas powrotu na Ziemię wahadłowca Columbia) – amerykański astronauta, pilot wojskowy, fizyk, podpułkownik United States Air Force.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Plattsburghu w stanie Nowy Jork, ale za swoje miasto rodzinne uważał Spokane w stanie Waszyngton. Uczęszczał kolejno do Cheney High School, University of Washington i Creighton University. Po studiach, w 1981 rozpoczął zawodową służbę wojskową w stopniu podporucznika. Początkowo zajmował się systemami komunikacyjnymi i informacyjnymi. Następnie otrzymał skierowanie na szkolenie lotnicze, po ukończeniu którego został pilotem samolotu KC-135. Później zdobył także kwalifikacje pilota-instruktora. Przed przejściem do NASA wylatał ponad 3000 godzin za sterami samolotów KC-135 i T-38A. W grudniu 1994 został członkiem 15. grupy astronautów NASA. Po ukończeniu szkolenia wziął udział – jako specjalista misji – w locie STS-89 wahadłowca Endeavour. Wyprawa odbyła się w dniach 23–31 stycznia 1998. Był to ósmy lot wahadłowca na rosyjską stację orbitalną Mir. W 2003 jako szef specjalistów misji uczestniczył w wyprawie promu Columbia – STS-107, rozpoczętej 16 stycznia. W trakcie prawie szesnastodniowego pobytu na orbicie astronauci wykonali 82 eksperymenty biologiczne, geofizyczne, technologiczne i fizyczne. 1 lutego 2003 podczas powrotu Columbii na Ziemię wahadłowiec rozpadł się w powietrzu. Śmierć poniosła cała załoga.

Anderson został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington, podobnie jak jego dwoje kolegów z załogi Columbii – David Brown i Laurel Clark.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomas Pŕibyl, Dzień, w którym nie wróciła Columbia, Wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała, s. 72, ​ISBN 83-7167-224-1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]