Michael Pinder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Pinder
Ilustracja
Pinder w 1974 r.
Imię i nazwisko Michael Thomas Pinder
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1941
Erdington, Anglia
Instrumenty fortepian
melotron
gitara
śpiew
Gatunki Rock
Zawód muzyk
Aktywność 1964 - 1978
1994 – nadal
Powiązania The Moody Blues
Riot and the Rebels
Krew Cats
Strona internetowa

Michael Thomas "Mike" Pinder (ur. 27 grudnia 1941 r. w Erdington k. Birmingham) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako klawiszowiec i wokalista zespołu The Moody Blues.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pinder urodził się w Erdington w rodzinie Berta i Gladys Pinder. Na przełomie lat 50' i 60' grał w rockowym zespole "El Riot and the Rebels", gdzie poznał przyszłych kolegów z The Moody Blues - Raya Thomasa i Johna Lodge'a. Później Pinder i Thomas grali razem w zespole "Krew Cats", który nie odniósł większych sukcesów.

Mniej więcej w tym czasie Pinder został zatrudniony w firmie Streetly Electronics, produkującej melotrony.

The Moody Blues[edytuj | edytuj kod]

Pinder, Thomas oraz Denny Laine, Clint Warwick i Graeme Edge założyli The Moody Blues w 1964 r. Po wydaniu singla "Go Now" w 1965 r., Pinder nabył melotron firmy Streetly, którego używał podczas wielu następnych nagrań zespołu począwszy od singla "Love and Beauty". Zainteresował melotronem Beatlesów, którzy wykorzystali go w nagraniu "Strawberry Fields Forever"[1].

Pinder był jednym z pierwszych muzyków, którzy grali na melotronie podczas koncertów. Melotron był łatwo się psującym instrumentem. Podczas pierwszego koncertu zespołu w USA tył melotronu otworzył się co spowodowało wypadnięcie taśmy magnetycznej. Pinder natychmiast wziął się za naprawę i doprowadził instrument do porządku w 20 minut. W międzyczasie publiczności oglądała kreskówki z Królikiem Bugsem.

Zespół The Moody Blues zawiesił działalność w 1974 r., a Pinder przeniósł się do Kalifornii. W 1976 r. wydał solowym album The Promise. W 1977 r. zespół ponownie się zebrał. Pinder brał udział w nagraniach (album Octave) jednak odmówił wzięcia udziału w trasie i w 1979 r. definitywnie opuścił zespół.

Pinder został następnie konsultantem w firmie Atari (zajmującej się wtedy syntezatorami muzycznymi), ponownie się ożenił, założył rodzinę i zamieszkał w Grass Valley w Kalifornii. Do połowy lat 90' nie był aktywny muzycznie. W 1994 r. wydał swój drugi album Among the Stars, który odniósł ograniczony sukces. Rok później ukazał się kolejny album A Planet With One Mind (1995).

Pracował w studiu nagraniowym nad projektami zarówno swoimi jak i cudzymi, pomagając nowym artystom. Zorganizował konkurs dla autorów tekstów piosenek na stronie Songwars[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma trzech synów, wszyscy są muzykami.

Najstarszy syn - Daniel jest konsultantem i edytorem muzyki filmowej. Pracował między innymi przy Piratach z Karaibów i Kodzie da Vinci. Pozostali dwaj synowie: Matt i Michael Lee występują jako The Pinder Brothers.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]