Michael Wittmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Wittmann
Czarny Baron
Ilustracja
Michael Wittmann
Hauptsturmführer Hauptsturmführer
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1914
Vogelthal w Bawarii
Data i miejsce śmierci 8 sierpnia 1944
Cintheaux w Dolnej Normandii
Przebieg służby
Lata służby 1934–1944
Siły zbrojne III Rzesza
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
* Krzyż Żelazny
* Pierścień SS
* Krzyż Rycerski z Liśćmi Dębu i Mieczami
* Odznaka za Rany
* Odznaka Pancerna
* Medal za walkę na froncie zachodnim
* Medal Pamiątkowy za Sudetenland
* Medal Pamiątkowy za Anschluss
* Wojskowy Krzyż Orderu Bułgarii II klasy
Michael Wittmann na swym Tygrysie

Michael Wittmann (ur. 22 kwietnia 1914 w Vogelthal, zginął 8 sierpnia 1944 w Cintheaux, rejon Caen) – niemiecki dowódca wojskowy, jeden z najskuteczniejszych czołgistów II wojny światowej.

Na samym froncie wschodnim Wittmann zniszczył 119 radzieckich czołgów. Ogółem zalicza mu się zniszczenie 138 czołgów i 132 dział przeciwpancernych.

Za najbardziej spektakularną akcję Wittmanna uważa się zniszczenie ok. 20 czołgów i pojazdów wroga w ciągu 15 minut w czasie bitwy o Villers-Bocage 13 czerwca 1944 roku. Zniszczone pojazdy, czyli czołgi, transportery opancerzone i ciężarówki należały do 4. Pułku Pancernego County of London Yeomanry. Wittmann dysponował tylko jednym czołgiem, Tygrysem, który po uszkodzeniu zdołał bezpiecznie opuścić i powrócić do własnej jednostki[1].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W chwili śmierci Wittmann dowodził czołgiem typu Tiger I o numerze „007”, jego jednostką był (uważany za elitarny) 101 Batalion Czołgów Ciężkich SS (niem. Schwere SS-Panzer-Abteilung 101). Najprawdopodobniej jego czołg, biorący udział w kontrataku na wzgórze nieopodal Saint-Aignan-de-Cramesnil, został zniszczony przez czołg Sherman Firefly należący do brytyjskiej jednostki 1st Northamptonshire Yeomanry. Czołgi Firefly były wyposażone w brytyjską armatę 17-funtową, zdolną do przebijania pancerzy najcięższych czołgów niemieckich. Za prawdopodobną uznaje się również wersję, że czołg Wittmanna został zniszczony przez pocisk wystrzelony z czołgu należącego do 4 Kanadyjskiej Dywizji Pancernej z ruin zamku w Gaumensil, leżącego na zachód od Saint Aignan. Przez pewien czas rozważano też wersję o zniszczeniu jego czołgu przez rakietę wystrzeloną z samolotu Typhoon, ale na podstawie wspomnień świadków oraz analiz dzienników bojowych jednostek lotniczych wersja ta została odrzucona.

Czołg Wittmanna otrzymał trafienie boczne w kadłub, które doprowadziło do eksplozji amunicji i śmierci całej załogi. W wyniku eksplozji odpadła wieża czołgu. Załoga została pochowana w bezimiennym grobie, a w 1983 roku przeniesiona na cmentarz wojskowy w La Cambe.

Załoga czołgu Wittmana[edytuj | edytuj kod]

Do załogi czołgu zaliczali się:

Awanse[edytuj | edytuj kod]

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Historia Wittmana z elementami fikcyjnymi została opowiedziana w grze strategicznej Company of Heroes: Tales of Valor. Czołgista jest głównym bohaterem kampanii niemieckiej w grze Soldiers: Ludzie Honoru.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick Agte, Michael Wittmann. Najskuteczniejszy dowódca czołgu w II wojnie światowej, t. II, Finna 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]