Michael Wittmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michael Wittmann
Czarny Baron
Ilustracja
Michael Wittmann
Hauptsturmführer Hauptsturmführer
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1914
Związek Północnoniemiecki Vogelthal w Bawarii,
Data i miejsce śmierci 8 sierpnia 1944
Francja Cintheaux w Dolnej Normandii
Przebieg służby
Lata służby 19341944
Siły zbrojne III Rzesza
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
* Krzyż Żelazny
* Pierścień SS
* Krzyż Rycerski z Liśćmi Dębu i Mieczami
* Odznaka za Rany
* Odznaka Pancerna
* Medal za walkę na froncie zachodnim
* Medal Pamiątkowy za Sudetland
* Medal Pamiątkowy za Anschluss
* Wojskowy Krzyż Orderu Bułgarii II klasy
Michael Wittmann na swym Tygrysie

Michael Wittmann (ur. 22 kwietnia 1914 w Vogelthal, zginął 8 sierpnia 1944 w Cintheaux, rejon Caen) – niemiecki dowódca wojskowy, jeden z najskuteczniejszych czołgistów II wojny światowej.

Na samym froncie wschodnim Wittmann zniszczył 119 radzieckich czołgów. Ogółem zalicza mu się zniszczenie 138 czołgów i 132 dział przeciwpancernych.

Za najbardziej spektakularną akcję Wittmanna uważa się zniszczenie 13 czerwca 1944 roku 21 pojazdów wroga w ciągu 20 minut. Zniszczone pojazdy, czyli czołgi, transportery opancerzone i ciężarówki należały do 4. Pułku Pancernego County of London Yeomanry. Wittmann dysponował tylko jednym czołgiem, Tygrysem, który po uszkodzeniu zdołał bezpiecznie opuścić i powrócić do własnej jednostki[1].

Śmierć[edytuj]

W chwili śmierci Wittmann dowodził czołgiem typu Tiger I o numerze "007", jego jednostką był (uważany za elitarny) 101 Batalion Czołgów Ciężkich SS (niem. Schwere SS-Panzer-Abteilung 101). Najprawdopodobniej czołg, biorący udział w kontrataku na Saint-Aignan-de-Cramesnil, został zniszczony albo z ruin zamku w Gaumensil, leżącego na zachód od Saint Aignan, przez pocisk wystrzelony z Shermana, należącego do 4 Kanadyjskiej Dywizji Pancernej albo przez wystrzelone rakiety z lecących samolotów Typhoon[potrzebny przypis].

Załoga czołgu Wittmana[edytuj]

Do załogi czołgu zaliczali się:

Awanse[edytuj]

Kultura masowa[edytuj]

Historia Wittmana z elementami fikcyjnymi została opowiedziana w grze strategicznej Company of Heroes: Tales of Valor. Czołgista jest głównym bohaterem kampanii niemieckiej w grze Soldiers: Ludzie Honoru. Występuje również w konsolowym shooterze Call of Duty 3, gdzie jednak jest wrogiem gracza. Zadanie zlikwidowania go przypada polskiemu czołgiście z dywizji generała Maczka.

Przypisy

  1. Patrick Agte, Michael Wittmann. Najskuteczniejszy dowódca czołgu w II wojnie światowej, t. II, Finna 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj]