Michaił Aleksiejew (generał)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michaił Aleksiejew
Михаил Васильевич Алексеев
Ilustracja
generał-adiutant generał-adiutant
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1857
Twer
Data i miejsce śmierci 8 października 1918
Krasnodar
Przebieg służby
Lata służby 1873 – 1918
Siły zbrojne Armia Imperium Rosyjskiego, Armia Ochotnicza
Jednostki 2 Rostowski Pułk Grenadierów, 64 Kazański Pułk Piechoty, 1 Korpus Armijny, 3 Armia Mandżurska, 13 Korpus Armijny, Front Południowo-Zachodni, Front Północno-Zachodni, Front zachodni
Główne wojny i bitwy Wojna rosyjsko-turecka (1877-1878), Wojna rosyjsko-japońska, I wojna światowa, Rewolucja lutowa, Sprawa Korniłowa, Wojna domowa w Rosji
Odznaczenia
Order św. Jerzego – IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)

Michaił Wasiljewicz Aleksiejew, ros. Михаил Васильевич Алексеев (ur. 15 listopada 1857 w Twerze, zm. 8 października 1918 w Krasnodarze) – generał armii Imperium Rosyjskiego i dowódca białych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 15 listopada (3 listopada starego stylu) 1857 w guberni twerskiej w rodzinie wojskowego. Służył w wojsku od 1873. Ukończył moskiewską junkierską szkołę piechoty w 1876 i Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego w 1890. Brał udział w wojnie rosyjsko-tureckiej 1877-1878. Od 1890 zajmował stanowisko w Sztabie Generalnym, ponadto w latach 1898-1904 kierował katedrą historii wojskowości w Akademii Sztabu Generalnego. Od października 1904, podczas wojny rosyjsko-japońskiej zajmował stanowisko generalnego kwatermistrza 3. Armii Mandżurskiej. W 1904 uzyskał stopień generał-majora, a w 1908 generał-lejtnanta. Od 1908 był szefem sztabu kijowskiego okręgu wojskowego. W latach 19121914 dowodził 13. Korpusem wojsk.

Po wybuchu I wojny światowej, początkowo od sierpnia 1914 został szefem sztabu Frontu Południowo-Zachodniego, otrzymując w październiku stopień generała piechoty (gienierał ot infanterii), następnie od marca 1915 był dowódcą wojsk Frontu Północno-Zachodniego. Od sierpnia 1915 do marca 1917 zajmował stanowisko szefa sztabu wodza naczelnego. Od objęcia stanowiska wodza naczelnego przez samego cara Mikołaja II w miejsce ks. Mikołaja Mikołajewicza jesienią 1915, na Aleksiejewie faktycznie spoczęło dowodzenie wszystkimi operacjami wojskowymi.

Po rewolucji lutowej w marcu 1917, przejściowo do maja stał na czele armii jako wódz naczelny. Był zwolennikiem caratu, lecz w imieniu oficerów przekonał cara Mikołaja II do abdykacji. Był przeciwnikiem rewolucji lutowej, demokratyzacji armii, agitacji bolszewików i tworzenia rad żołnierskich, starając się zachować armię od rozpadu. Następnie został doradcą Rządu Tymczasowego. Podczas próby przewrotu gen. Korniłowa, 30 sierpnia 1917 (starego stylu) został szefem sztabu Wodza Naczelnego Aleksandra Kiereńskiego, wspierając Rząd Tymczasowy i polecił aresztować Korniłowa i jego stronników. Zrezygnował jednak następnie we wrześniu ze stanowiska.

Po bolszewickiej rewolucji październikowej, Aleksiejew uszedł do Nowoczerkaska, stając się jednym z głównych przywódców antybolszewickiego ruchu białych. Już pod koniec października 1917 pod jego kierownictwem powstała Aleksiejewska Organizacja. W końcu stycznia 1918 Aleksiejew został najwyższym wodzem utworzonej na jej bazie Armii Ochotniczej. Po śmierci Korniłowa podczas szturmu Jekaterynodaru w kwietniu 1918, Aleksiejew został szefem Rady Specjalnej – namiastki rządu. 8 października 1918 (25 września starego stylu) zmarł na serce w Jekaterynodarze (ob. Krasnodar).

Był odznaczony m.in. Orderem Świętego Włodzimierza II, III i IV klasy, Orderem św. Stanisława I, II i III klasy z Mieczami, Orderem św. Anny I, II, III i IV klasy, złotą szablą i wieloma innymi odznaczeniami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Алексеев Михаил Васильевич w serwisie Chronos (ros.)