Michaił Czechow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michaił Aleksandrowicz Czechow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 sierpnia 1891
Moskwa
Data i miejsce śmierci 30 września 1955
Beverly Hills
Współmałżonek

Olga von Knipper

Michaił Aleksandrowicz Czechow (cyrylica: Михаил Александрович Чехов; ur. 29 sierpnia 1891 w Moskwie, zm. 30 września 1955 w Beverly Hills) − rosyjski aktor, pedagog i reżyser, bratanek dramaturga Antona Czechowa.

Od 1911 związany z Konstantym Stanisławskim – najpierw jako uczeń, później aktor i bliski współpracownik, kierownik Drugiego Studia MChAT. Pracował z wybitnymi reżyserami swojej epoki – Wachtangowem, Tairowem, Meyerholdem i Maxem Reinhardtem. Wśród najwybitniejszych kreacji Michaiła Czechowa są m.in. Chlestakow, Eryk XIV, Hamlet, Malvolio, Muromski.

Od 1928 aż do śmierci przebywał na emigracji – najpierw w Anglii, później w USA. W Hollywood grał w teatrze i w filmach. Za rolę w Urzeczonej Alfreda Hitchcocka (1945) był nominowany do Oscara. Uczył też aktorstwa. Wśród jego uczniów są m.in. Anthony Quinn, Marilyn Monroe, Jack Palance, Martin Ritt, Gregory Peck, Yul Brynner. Stworzył niezwykle skuteczną, oryginalną technikę aktorską – opisaną w książce On the Technique of Acting - będącą specyficznym rozwinięciem metody Stanisławskiego wzbogaconej podejściem wywodzącym się z jogi oraz antropozofii Rudolfa Steinera. Do pojęć kojarzonych z tą techniką zaliczyć trzeba np. gest psychologiczny albo atmosferę. Technika Czechowa nadal inspiruje wielu twórów - aktorów i pedagogów na całym świecie. W Polsce zyskuje popularność od początku lat 90. XX wieku. Jako pierwszy pisał o niej Mariusz Orski (Notatnik Teatralny nr 1/1991). W 1995 ukazało się pierwsze wydanie przekładu całej książki O technice aktora (Wydawnictwo Akasha, Kraków tłum. M. Sołek), ostatnie poszerzone wydanie tej książki w tłumaczeniu i opracowaniu Marka Sołka ukazało się w 2008 r. w wydawnictwie Arche.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]