Micheil Gelowani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Micheil Gelowani
მიხეილ გელოვანი
Ilustracja
Micheil Gelowani jako Józef Stalin w filmie Upadek Berlina (1949)
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1893
Łasurija, Gruzja

Data i miejsce śmierci

21 grudnia 1956
Moskwa, RFSRR

Zawód

aktor

Lata aktywności

1913–1953

Odznaczenia
Nagroda Stalinowska Nagroda Stalinowska Nagroda Stalinowska Nagroda Stalinowska Ludowy Artysta ZSRR
Order Czerwonego Sztandaru Pracy
Grób Micheila Gelowaniego na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie

Micheil Gelowani (gruz. მიხეილ გელოვანი, ros. Михаил Георгиевич Геловани, Michaił Gieorgijewicz Giełowani; ur. 25 grudnia 1892?/6 stycznia 1893 we wsi Łasuria w rosyjskiej Gruzji, zm. 21 grudnia 1956 w Moskwie) – radziecki aktor gruzińskiego pochodzenia, znany z występów w roli Józefa Stalina[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gelowani pochodził ze starej, książęcej rodziny. W 1913 roku miał miejsce jego sceniczny debiut w lokalnym teatrze. Po I wojnie światowej występował w Tyflisie, a od 1924 roku także w filmach, z których cztery wyreżyserował[1].

W 1937 roku wyjechał do Moskwy, gdzie wystąpił jako Stalin w sztuce Nikołaja Pogodina Człowiek z karabinem. Podjęcie się zagrania roli Stalina było ryzykowne, wcześniej żaden aktor tego nie robił. Istniały również niesprawdzone pogłoski, mówiące o śmierci kilku malarzy, u których Stalin zamówił portrety, ale nie był z nich zadowolony. Sztuka okazała się jednak sukcesem i Gelowaniemu powierzono występ w filmowej adaptacji, a Stalin nakazał, aby Gelowani miał wyłączność na odgrywanie jego osoby w kinie (w czterech filmach z tamtego okresu Stalina zagrał jednak Siemion Goldsztab, a w jednym Andro Kobaładze). Granie Stalina wiązało się dla Gelowaniego z przywilejami i prestiżem. W latach 1941–1949 Gelowani odebrał cztery Nagrody Stalinowskie i został uhonorowany tytułem Ludowego Artysty ZSSR w 1950 roku[1]. W czasie jednej z audiencji u Stalina Gelowani poprosił go o zgodę na czasowe zamieszkanie w podmoskiewskiej daczy przywódcy, by lepiej się wczuć w rolę. Stalin nie był przeciw, ale zaproponował zacząć wczuwanie się od pobytu w Kraju Turuchanskim, gdzie przed rewolucją bolszewicką przebywał na zesłaniu[2].

Po śmierci Stalina w 1953 roku jego kariera dobiegła końca – zakazano mu występów w filmach, wiele z nich wycofano z obiegu, a z tych, których to nie dotknęło, usunięto sceny z Gelowanim jako Stalinem. Zmarł w osamotnieniu w Moskwie w 1956 roku, dokładnie w urodziny Stalina[1][a].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kwestia daty urodzenia Stalina, zarówno dziennej i rocznej, nie jest do końca wyjaśniona (→ szczegóły).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Micheil Gelowani w bazie Find a Grave (ang.)
  2. Wygwizdana władza. wyborcza.pl. [dostęp 2022-06-25]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]