Michel Deville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michel Deville
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1931
Boulogne-Billancourt
Zawód reżyser, scenarzysta
Współmałżonek Rosalinde Deville
Lata aktywności od 1953

Michel Deville (ur. 13 kwietnia 1931 w Boulogne-Billancourt) – francuski reżyser i scenarzysta filmowy, uchodzący za specjalistę w niepozbawionym ambicji kinie gatunkowym - najczęściej kręcił romanse i kryminały.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo studiował literaturę, ale swoje zainteresowania wkrótce skierował w stronę kina. W latach 50. zgłębiał tajniki sztuki filmowej bezpośrednio na planie zdjęciowym - jako asystent reżysera Henri Decoina. Współpracował z nim przy kilkunastu filmach, z których najważniejszy to Skok na kokę (1955).

Debiutował jako reżyser nieudanym filmem Une balle dans le canon (1958). Chociaż początek jego samodzielnej kariery twórczej pokrywa się z nadejściem epoki francuskiej nowej fali, to Deville nigdy nie stał się przedstawicielem tego ważnego nurtu. Zaważył na tym prawdopodobnie jego konwencjonalny styl filmowy. Twórczość Deville'a nigdy nie miała takiego znaczenia, co jego nowofalowych kolegów po fachu (Jean-Luka Godarda, François Truffauta czy Agnès Vardy). Niemniej jednak filmy reżysera, zwłaszcza komedie z lat 70. i 80., cieszyły się dużym powodzeniem i estymą w ojczystej Francji.

Deville zdobył Cezara dla najlepszego reżysera za film Śmierć we francuskim ogrodzie (1985). Dwukrotnie wyróżniono go również prestiżową Nagrodą Louisa Delluca - za filmy Benjamin, czyli pamiętnik cnotliwego młodzieńca (1968) i Lektorka (1988). Ten ostatni obraz był największym międzynarodowym sukcesem w karierze Deville'a. Opowiadał historię kobiety, która zajmuje się głośnym czytaniem powieści osobom niewidomym, a jej życie zaczyna stopniowo przeplatać się z fikcyjnym życiem bohaterki powieści. W role obydwu kobiet wcieliła się Miou-Miou.

Członek jury konkursu głównego na 37. MFF w Cannes w 1984[1].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

reżyser[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1984 Members of the Feature Film Jury (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2019-01-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]