Michel Théato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michel Théato
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 marca 1878
Luksemburg
Data i miejsce śmierci 2 kwietnia 1923
Paryż
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Igrzyska olimpijskie
złoto Paryż 1900 lekkoatletyka
(maraton)

Michel Johann Théato (ur. 22 marca 1878 w Luksemburgu, zm. 2 kwietnia 1923[1] w Paryżu) – luksemburski lekkoatleta maratończyk, mistrz olimpijski z Paryża.

Przez długi czas sądzono, że był Francuzem, jednak pod koniec XX wieku Alain Bouillé odkrył, że Théato urodził się w Luksemburgu i nigdy nie uzyskał obywatelstwa francuskiego. Pracował w Paryżu jako stolarz[2]. Był członkiem klubu sportowego Club Amical et Sportif de Saint-Mandé.

Na igrzyskach olimpijskich w 1900 w Paryżu Théato startował w biegu maratońskim, który liczył sobie 40.260 m. W drugiej połowie dystansu wyprzedził prowadzącego Szweda Ernsta Fasta[3], (który zdobył brązowy medal) i samotnie wygrał. Po biegu Amerykanin Arthur Newton, który zajął 5. miejsce, twierdził, że Théato biegł na skróty korzystając ze znajomości ulic paryskich, ale badania historyczne nie potwierdziły tego zarzutu.

Choć Théato był Luksemburczykiem, Międzynarodowy Komitet Olimpijski uważa, że startował w igrzyskach olimpijskich dla Francji i dlatego zdobyty przez niego medal przypisuje Francji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podawany jest również rok śmierci 1919.
  2. Nieprawdziwa legenda głosi, że pracował jako pomocnik piekarza roznoszący jego wypieki i dlatego znał skróty ulic paryskich, z czego skorzystał, by wygrać.
  3. Fast został błędnie skierowany przez jednego z sędziów i po przebiegnięciu kilkuset metrów musiał zawrócić, by powrócić na trasę. Nie wpłynęło to jednak zasadniczo na wynik biegu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]