Michele Pannonio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michele Pannonio
Data i miejsce urodzenia około 1400
Węgry
Data i miejsce śmierci przed 28 lipca 1464
Włochy
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka renesans
Cerera tronująca, około 1450-1460 olej na desce 136,5 x 82 cm, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie

Michele di Nicolo Pannonio (ur. około 1400 roku na Węgrzech, zm. przed 28 lipca 1464 roku we Włoszech) – węgierski malarz wczesnego renesansu działający we Włoszech.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o jego życiu. Najprawdopodobniej pochodził z zachodniej części Węgier. W 1415 roku pojawił się w Ferrarze na dworze rodu D'Esteów, działał jako pomocnik w warsztacie Gentile da Fabriano, w tym pracując przy wystroju kaplicy Strozzich w kościele Kościół Santa Trinita we Florencji. W archiwach wzmiankowany był wówczas jako Michel da Ungaria. Następnie był jednym z nadwornych malarzy księcia Leonello d'Este. Między 1427 a 1464 pojawia się w rejestrach dworu w Ferrarze.

Był jednym z twórców szkoły ferraryjskiej w malarstwie. Do dzisiaj zachowało się zaledwie kilka jego prac, z których najbardziej znaną jest Cerera tronująca zamówiona przez księcia Borsa d'Este do zamku Belfiore, obecnie własność Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FONDAZIONE ZERI | CATALOGO : Pannonio Michele, Crocifissione di Cristo con santa Chiara, fe.fondazionezeri.unibo.it [dostęp 2017-11-25] (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Garas, Malarstwo w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, Warszawa 1975