Micpe Jericho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Micpe Jericho
מצפה יריחו
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Judei i Samarii
Wysokość 160 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

1 700
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Micpe Jericho
Micpe Jericho
Ziemia31°48′57″N 35°23′38″E/31,815833 35,393889
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Micpe Jericho (hebr. מצפה יריחו) – osiedle żydowskie położone w samorządzie regionu Matte Binjamin, w Dystrykcie Judei i Samarii, w Izraelu.

Leży w północnej części pustyni Judzkiej, w odległości 10 km na wschód od Ma’ale Adummim i południowy zachód od Jerycha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181 w sprawie podziału Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Tutejsze tereny miały znajdować się w państwie arabskim i w wyniku wojny o niepodległość w 1948 znalazły się pod okupacją Jordanii.

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 ziemie te zajęły wojska izraelskie. Osadę założyła w październiku 1977 grupa żydowskich osadników. Pierwotnie powstała ona na rządowych ziemiach przylegających do palestyńskiego miasta Jerycho i nazywała się Garin Jericho, jednak z powodu sprzeciwu ministra obrony Ezera Weizmana osadnicy wycofali się. Kilka dni później minister rolnictwa Ariel Szaron zasugerował, że najlepszym miejscem pod założenie nowej osady będzie jałowe wzgórze górujące nad strategicznym skrzyżowaniem drogi prowadzącej z Jerycha z drogą prowadzącą z Jordanii do Jerozolimy. Jest to obecna lokalizacja wioski[1].

Początkowo w osiedlu osiedlali się Żydzi religijni i świeccy, jednak w 1979 świeccy osadnicy przenieśli się bliżej miasta Jerycho i założyli nową osadę Wered Jericho. Warunki życia w Micpe Jericho były bardzo ciężkie, gdyż osadnicy mieszkali w przyczepach kempingowych i namiotach. Sporadycznie agregat prądotwórczy dostarczał energii elektrycznej. Dopiero w 1981 rozpoczęła się budowa domów[1].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajduje się szkoła podstawowa i uczelnia religijna jesziwa Netiwot Josef Jesziwa. Uczniowie szkół średnich są dowożeni do Ma’ale Adummim.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się 3 synagogi: aszkenazyjska, sefardyjska i chasydzka.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajduje się kilka firm z branży elektronicznej i hi-tech. Dodatkowym źródłem dochodów jest turystyka.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Dużą tutejszą atrakcją jest położony w pobliżu park narodowy w wadi Kelt. Znajdują się tutaj ruiny twierdzy Kypros z czasów Machabeuszów oraz monaster św. Jerzego Koziby[2].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przy osiedlu przebiega droga ekspresowa nr 1 ISR-HW1 red.png (Tel AwiwJerozolimaBet ha-Arawa).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b About Mitzpe Yericho (ang.). W: Micpe Jericho [on-line]. [dostęp 21 października 2008].
  2. St George’s Monastery (ang.). W: Planet Ware [on-line]. [dostęp 21 października 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]