Micrografx

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Micrografxfirma komputerowa z siedzibą w Richardson, Teksas. Założona w 1982 r. przez braci Paula i George'a Graysonów, która specjalizowała się w oprogramowaniu graficznych – jej czołowymi produktami były ABC FlowCharter (Micrografx FlowCharter), Micrografx Designer, Picture Publisher i Charisma oraz pierwszy spolonizowany pakiet do schematów blokowych SnapGrafx. Wśród użytkowników domowych dość popularny był też Windows Draw.

Micrografx wsławił się tym, że przygotował pierwszy program graficzny dla komputerów PC – PC Draw i pierwszy komercyjny program dla Windows In A* Vision dostępny już przed premierą Windows.

Twórca programu Micrografx Designer Lyle Griffin jest zaliczany to tzw. 7 pionierów Windows.

Przez pewien czas Micrografx brała udział w pracach rozwojowych systemu OS/2, a niektóre uproszczone wersję jej programów były wbudowane w to środowisko. Dla użytkowników OS2 Micrografx przygotowała też specjalną aplikację Mirrors pozwalającą na przetłumaczenie programów Windows na OS/2

Na początku lat 90. firma eksperymentowała z rynkiem masowym. Z tego czasu pochodzą takie programy jak Photomagic, Crayola Art Studio, Crayola Creative Adventures, American Greetings Creata Card i Hallmark Card Studio. Wtedy też powstała grupa oprogramowania do grafiki 3D z czołowym przedstawicielem Simply 3D.

Inną ciekawostką jest to, że od początku swojej działalności firma była mocno zaangażowana działalność charytatywną. Wspierała m.in. NCMEC amerykańską organizację poszukującą zagubione dzieci. Picture Publisher był wykorzystywany do "postarzania" wizerunku dzieci, które zaginęły i trzeba było przygotować ich hipotetyczny wygląd w danym czasie.

W 2001 r. firma połączyła się z firmą Corel. Pod marką Corel kontynuowany jest Corel Designer, natomiast pod marką produktów biznesowych iGrafx produkowane są narzędzia będące linią rozwojową programów FlowCharter i Optima!.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

iGrafx