Microsoft Dynamics CRM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Microsoft Dynamics CRM – wielojęzyczny system do zarządzania relacjami z klientem (ang. Customer Relationship Management, CRM) stworzonym przez firmę Microsoft. Oprogramowanie to skupia się głównie na sprzedaży, marketingu i obsłudze klienta, jednakże Microsoft dąży do tego, aby system ten miał jak najwięcej funkcji i realizował wiele celów w firmie. W skład rodziny produktów Microsoft Dynamics wchodzą również inne powiązane produkty, takie jak systemy ERP Microsoft Dynamics AX, Microsoft Dynamics GP, Microsoft Dynamics NAV i Microsoft Dynamics SL, a także Dynamics RMS – system obsługi sklepów detalicznych.

Dynamics CRM jest aplikacją serwerową, która, tak, jak na przykład Microsoft SharePoint, bazuje głównie na aplikacjach webowych, które również wspierają rozszerzone usługi internetowe. Klient ma dostęp do aplikacji używając przeglądarki internetowej (najlepiej Internet Explorer, inne również mogą działać, jednakże nie są wspierane) lub poprzez powiązany z nią Microsoft Outlook, dzięki wtyczce. Aplikacja ta jest również dostępna jako niezależna aplikacja. Możliwy jest również dostęp do niej z urządzeń mobilnych i telefonów komórkowych posiadających system Microsoft Mobile.

Najnowszą wersją jest Microsoft Dynamics 2013.

Historia wersji[edytuj]

  • Microsoft CRM 1.0 – styczeń 2003
  • Microsoft CRM 1.2 – grudzień 2003
  • Microsoft Dynamics CRM 3.0 – grudzień 2005
  • Microsoft Dynamics CRM 4.0 – grudzień 2007
  • Microsoft Dynamics CRM 2011 – luty 2011
  • Microsoft Dynamics CRM 2013 - listopad 2013

Microsoft Dynamics CRM 2011[edytuj]

Microsoft Dynamics CRM 2011 działa w środowisku chmury oraz poprzez instalację na komputerze klienta. Od wersji 4 możliwości te były znacznie rozszerzane. Nowe możliwości zawierają wizualizacje, pulpity, zarządzanie dokumentami, synchronizację z Microsoft Outlookiem, i pakietem Microsoft Office.

Microsoft Dynamics CRM umożliwia między innymi:

  • Dostęp do pełnych danych związanych z klientem w każdym momencie (zwiększenie efektywności)
  • Tworzenie, udostępnianie i wykorzystywanie raportów bez wsparcia działu IT (współpraca poszczególnych działów)
  • Kontrolę nad pocztą elektroniczną w dowolnym miejscu

Linki zewnętrzne[edytuj]