Microsoft Virtual PC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Virtual PC
ilustracja
Autor Microsoft
Aktualna wersja stabilna 2007 SP1 (Windows), 7 (Mac OS)
System operacyjny Windows, Mac OS
Rodzaj Emulator
Licencja freeware (Windows), komercyjna (Mac OS)
Strona internetowa

Virtual PC – oprogramowanie stosowane do emulacji fizycznych maszyn, komputerów. Dzięki niemu można uruchamiać różne systemy operacyjne, bez konieczności fizycznej ingerencji w już zainstalowany system operacyjny, na jednej fizycznej maszynie bez konieczności dzielenia dysku na partycje. Wirtualny komputer ma własny, wirtualny sprzęt komputerowy i BIOS.

Program został wyprodukowany przez firmę Connectix koncentrującą się na oprogramowaniu do komputerów Apple - jednak nie był jej podstawowym produktem. Po wprowadzeniu w produktach Apple funkcjonalności oferowanych przez Connectix, firma wyprzedała inne produkty (np. QuickCam do Logitech, VGS do Sony, MODE32 do Apple itp.). VirtualPC kupiony został w 2003 roku przez firmę Microsoft.

Program dostępny jest w dwóch wersjach – dla komputerów PC i Mac. Wersja Virtual PC dostarczana z Microsoft Office 2004 for Mac nie działa na komputerach Mac z procesorami firmy Intel.

Od wersji VirtualPC 2004 SP1 dla systemu operacyjnego Windows VirtualPC jest rozpowszechniany bezpłatnie. Najnowsza wersja to VirtualPC 2007 SP1.

VirtualPC dla MacOS X nie jest już produkowany i sprzedawany, ponieważ firma Microsoft nie chce już przeportować obecnej wersji dla procesora PPC pod procesor Intela, który jest podstawą dzisiejszych Macintoshy.

Obecnie Virtual PC nie jest rozwijany, a jego następcą jest Windows Virtual PC.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]