Midnight Oil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Midnight Oil
ilustracja
Rok założenia 1970
Rok rozwiązania 2002
Pochodzenie  Australia
Gatunek rock, pub rock
Strona internetowa

Midnight Oil to jeden z najpopularniejszych australijskich zespołów rockowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa grupy wywodzi się od dwóch angielskich powiedzeń "burn the midnight oil" oznacza "uczyć się, pracować do późna w nocy", a "smells of the midnight oil" to określenie na poezję bogatą w różnego typu aluzje, odniesienia do innych utworów i skomplikowaną językowo. Zespół grał bardzo tradycyjnego, prostego rocka i znany był ze znakomitych występów na żywo. Wylansowali jeden przebój na skalę międzynarodową - Beds Are Burning (1987).

Wokalista Peter Garrett oraz gitarzysta i główny autor tekstów zespołu Jim Mogine są znani z bardzo lewicowych poglądów, większość utworów grupy ma charakter polityczny, piosenki często komentują lub opisują problemy społeczne w Australii. Dużo utworów jest także poświęconych polityce, ochronie przyrody itp.

2 grudnia 2002 Garrett wystąpił z grupy, aby skoncentrować się na karierze politycznej, w 2004 został wybrany do australijskiego parlamentu z ramienia Partii Pracy. Pozostali członkowie grupy postanowili nadal grać razem, ale już nie jako "Midnight Oil" i grupa oficjalnie zakończyła swoje działanie.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]