Midway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy grupy wysp. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Midway Islands
Midway
Flaga Midway
Godło Midway
Flaga Midway Godło Midway
Język urzędowy angielski
Status terytorium terytorium nieinkorporowane
Zależne od Stanów Zjednoczonych
Głowa terytorium prezydent Barack Obama
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

6,23 km²
0%
Liczba ludności (2004)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

40
6,4 osób/km²
Jednostka monetarna dolar amerykański (USD)
Rok utworzenia 1867
Strefa czasowa UTC -11
Domena internetowa .um
Mapa Midway
Położenie Wysp Midway na Pacyfiku

Midway (ang. Midway Islands) – grupa wysp na Oceanie Spokojnym o powierzchni 6,23 km², leżących około 850 km na północny zachód od archipelagu hawajskiego. Terytorium zamorskie USA. Wyspy obecnie zamieszkuje około 40 pracowników US Fish and Wildlife Service i obsługi (brak stałych mieszkańców). Ich głównym zajęciem jest obsługa komunikacji na Pacyfiku.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy stanowią atol, znajdujący się na północno-zachodnim skraju archipelagu Hawajów, w skład którego wchodzą trzy większe wyspy i kilkadziesiąt małych wysepek koralowych. Główne wyspy to: Sand Island o powierzchni 486 ha, Eastern Island o powierzchni 135 ha i Spit Island o powierzchni 2 ha. Głównym budulcem wysp jest rafa koralowa, która narosła wokół nieistniejących już dziś wysp wulkanicznych. Midway znajduje się blisko linii zmiany daty, dlatego wyspy te są jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, rozpoczynających każdy nowy rok. Ze względu jednak na niedalekie położenie od linii zmiany daty mieszkańcy atolu mogą zmienić strefę czasową na UTC+13:00.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Atol został odkryty 5 lipca 1859 przez amerykańskiego kapitana N.C. Middlebrooksa. W 1867 Midway anektowały Stany Zjednoczone. Pierwszą próbę stałego osadnictwa podjęto w 1871. W latach 1903 do 1996 Midway było wykorzystywane przez marynarkę wojenną. W 1996 wyspy przekształcono w obszar chroniony (Midway Island National Wildlife Refuge) i przekazano pod administrację US Fish and Wildlife Service.

Bitwa o Midway[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bitwa o Midway.

W dniach 47 czerwca 1942 roku rozegrała się tam bitwa US Navy i japońskiej Marynarki Cesarskiej, zakończona klęską Japończyków i będąca punktem zwrotnym w dotychczasowym paśmie ich zwycięstw. Utrata japońskiej inicjatywy strategicznej w efekcie walnie przyczyniła się do przegrania wojny. Z tego powodu uważa się tę bitwę za jedną z przełomowych w czasie drugiej wojny światowej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]