Midway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Midway
Midway Atoll
Flaga Midway
Godło Midway
Flaga Midway Godło Midway
Język urzędowy

angielski

Status terytorium

terytorium nieinkorporowane

Zależne od

Stanów Zjednoczonych

Głowa terytorium

prezydent Joe Biden

Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe


6,23 km²
0%

Liczba ludności (2004)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


40
6,4 osób/km²

Waluta

dolar amerykański (USD)

Rok utworzenia

1867

Strefa czasowa

UTC -11

Domena internetowa

.um

Mapa Midway
Położenie atolu Midway na Pacyfiku

Midway (ang. Midway Atoll; haw. Pihemanu Kauihelani) – atol leżący na Pacyfiku, wchodzący geograficznie w skład Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich, leżący około 850 kilometrów na północny zachód od głównych wysp Hawajów. Administracyjnie stanowi terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych. Wyspy obecnie zamieszkuje około 40 pracowników US Fish and Wildlife Service i obsługi (brak stałych mieszkańców). Ich głównym zajęciem jest obsługa komunikacji na Pacyfiku.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Atol tworzą trzy większe wyspy i kilkadziesiąt małych wysepek koralowych o łącznej powierzchni 6,23 km²; jest to największy fragment lądu w łańcuchu Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Główne wyspy to: Sand Island o powierzchni 486 hektarów, Eastern Island o powierzchni 135 ha i Spit Island o powierzchni 2 ha. Głównym budulcem wysp jest rafa koralowa, która narosła wokół nieistniejących już dziś wysp wulkanicznych. Midway znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Azją a Ameryką Północną (stąd wywodzi się angielska nazwa), blisko linii zmiany daty, dlatego wyspy te są jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, rozpoczynających każdy nowy rok.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bitwa pod Midway.

Atol został odkryty 5 lipca 1859 przez amerykańskiego kapitana N.C. Middlebrooksa. W 1867 Stany Zjednoczone anektowały Midway na podstawie ustawy o wyspach z guanem. Pierwszą próbę stałego osadnictwa podjęto w 1871. W latach 1903 do 1996 Midway było wykorzystywane przez marynarkę wojenną. W dniach 4–7 czerwca 1942 rozegrała się tam bitwa US Navy i japońskiej Marynarki Cesarskiej, zakończona klęską Japończyków i będąca punktem zwrotnym w dotychczasowym paśmie ich zwycięstw. Utrata japońskiej inicjatywy strategicznej w efekcie walnie przyczyniła się do przegrania wojny. Z tego powodu uważa się tę bitwę za jedną z przełomowych w czasie II wojny światowej.

W 1996 wyspy przekształcono w obszar chroniony (Midway Island National Wildlife Refuge) i przekazano pod administrację US Fish and Wildlife Service. Na Sand Island istnieje port lotniczy Henderson Field; lądowiska na Eastern Island zostały porzucone, a budynki usunięte.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]