Mieczysław Świerz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mieczysław Świerz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 maja 1891
Kraków

Data śmierci

5 lipca 1929

Miejsce spoczynku

Nowy Cmentarz w Zakopanem

Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Rodzice

Leopold Świerz

Wschodnia ściana Mięguszowieckiego Szczytu z biegnącą w centrum drogą Świerza

Mieczysław Świerz (ur. 25 maja 1891 w Krakowie, zm. 5 lipca 1929 w Tatrach) – polski wspinacz i nauczyciel, jeden z najbardziej aktywnych taterników lat 20. XX wieku, syn Zofii i Leopolda Świerza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował polonistykę, uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zawodu był nauczycielem, z zamiłowania historykiem literatury polskiej.

Aktywny członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, prezes jego Sekcji Turystycznej. Twierdził, że taternictwo polskie musi wyjść z Tatr w góry wyższe i trudniejsze. Dokonał prawie stu pierwszych przejść, m.in. wschodnią ścianą Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Udało mu się wejść na szczyty uważane podówczas za bardzo trudne do zdobycia. W 1911 dokonał pierwszego wejścia od strony zachodniej na Zamarłą Turnię (wraz z nim Janusz Chmielowski i Zdzisław Kleszczyński)[1].

Współautor (wraz z Januszem Chmielowskim) przełomowego czterotomowego przewodnika wspinaczkowego Tatry Wysokie (1925).

Zginął w 38. roku życia w trakcie próby powtórzenia drogi Stanisławskiego na zachodniej ścianie Kościelca. Sizalowa lina pękła i nie powstrzymała upadku do podstawy komina, zwanego obecnie Kominem Świerza. Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (kw. M4-A-1)[2].

Grób Mieczysława Świerza na Nowym Cmentarzu w Zakopanem

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zdzisław Kleszczyński. z-ne.pl. [dostęp 2015-08-30].
  2. śp. Mieczysław Świerz

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maciej Pinkwart, Janusz Zdebski: Nowy cmentarz w Zakopanem. Przewodnik biograficzny. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1988, s. 117-119. ISBN 83-7005-180-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]