Mieczysław Adam Wysocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieczysław Adam Wysocki
Data i miejsce urodzenia

18 listopada 1900
Jarosław

Data i miejsce śmierci

6 sierpnia 1930
Jarosław

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Dziedzina sztuki

malarstwo

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920-1941)[1]
Notre Dame
Grobowiec rodzinny na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

Mieczysław Adam Wysocki (ur. 18 listopada 1900[2] w Jarosławiu, zm. 6 sierpnia 1930 tamże) – polski malarz, współzałożyciel zrzeszenia „artes”.

Studiował malarstwo we Lwowie u Stanisława Batowskiego, w latach 1921-1927 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz u Ignacego Pieńkowskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Xawerego Dunikowskiego, a także w paryskiej pracowni Józefa Pankiewicza i w Conservatoire National des Arts et Métiers. Po zwiedzeniu Włoch powrócił do Lwowa. W roku 1929 wspólnie z Jerzym Janischem i Aleksandrem Krzywobłockim założył zrzeszenie artystyczne „artes”. Pracował w katedrze dekoracji wnętrz Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej na stanowisku starszego asystenta. Zajmował się malarstwem ściennym i konserwacją zabytkowych polichromii.

W dniu 2 sierpnia 1930 roku Wysocki miał wypadek drogowy na gościńcu Krakowiec - Radymno, kiedy prowadzony przez niego motocykl uderzył w przydrożne drzewo. Zabrany z miejsca wypadku przez przejeżdżającą swym samochodem księżnę Czartoryską, przewieziony został do szpitala w Jarosławiu, gdzie zmarł 6 sierpnia nad ranem.[3]. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. informacja na tablicy nagrobnej
  2. data urodzenia na grobowcu rodzinnym
  3. Tygodnik Jarosławski nr 32 10 sierpnia 1930 s.3, pbc.rzeszow.pl [dostęp 2019-08-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]