Mieczysław Bilski (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieczysław Bilski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 grudnia 1875
Litwinów, Austro-Węgry
Data śmierci po 1938
wojewoda kielecki
Okres od 1 września 1923
do 6 maja 1924
Poprzednik Adam Kroebl (p.o.)
Następca Ignacy Manteuffel
wojewoda śląski
Okres od 6 maja 1924
do 3 września 1926
Poprzednik Tadeusz Koncki
Następca Michał Grażyński
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Mieczysław Bilski (ur. 7 grudnia 1875 w Litwinowie, zm. po 1938) – polski prawnik, działacz państwowy II Rzeczypospolitej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1894 zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum w Brzeżanach. Następnie ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Od 1902 roku pracował w galicyjskiej administracji krajowej jako komisarz powiatowy. Następnie pełnił funkcję sekretarza Namiestnictwa we Lwowie. W czasie I wojny światowej służył w wojsku austriackim na froncie bałkańskim (Czarnogóra).

Od 1918 roku na stanowisku kierownika inspektoratu administracyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odrodzonego państwa polskiego. W roku 1923 został awansowany na dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w MSW. 1 września 1923 roku został mianowany wojewodą kieleckim (faktycznie objął urząd 25 września tego roku). Był urzędnikiem najkrócej piastującym to stanowisko, gdyż już 6 maja 1924 roku mianowano go wojewodą śląskim w miejsce zmarłego Tadeusza Konckiego.

Podczas przewrotu majowego w 1926 roku zdecydowanie opowiedział się po stronie rządu Wincentego Witosa i przeciwko zwolennikom Józefa Piłsudskiego. W konsekwencji już 3 września 1926 roku został odwołany ze stanowiska. Wówczas ChD i NPR, przeciwne w roku 1924 jego nominacji w Katowicach (jako człowieka spoza Śląska), bezskutecznie interweniowały w sprawie pozostawienia go jako wojewody śląskiego.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia, literatura[edytuj | edytuj kod]