Mieczysław Brzeziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieczysław Brzeziński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 października 1858
Warszawa

Data i miejsce śmierci

25 stycznia 1911
Warszawa

Zawód, zajęcie

działacz oświatowy, publicysta

Grób Mieczysława Brzezińskiego na Starych Powązkach w Warszawie (stan na kwiecień 2012)

Mieczysław Brzeziński (ur. 6 października 1858 w Warszawie, zm. 25 stycznia 1911 tamże) – polski działacz społeczno-oświatowy oraz ruchu ludowego, publicysta, wydawca, przyrodnik. Jeden z założycieli Polskiej Macierzy Szkolnej, redaktor naczelny i wydawca czasopisma Zorza[1].

Dzieciństwo przeżył w Bełżycach i Wronowie, przez resztę życia związany z Warszawą.

Był jednym z założycieli tajnego Koła Oświaty Ludowej. W 1892 Koło odkupiło popularny tygodnik Zorza. Mieczysław Brzeziński był jego redaktorem i wydawcą do 1911.

Był członkiem Ligi Narodowej[2]. W Polskiej Macierzy Szkolnej pełnił funkcję wiceprezesa, przewodniczącego Wydziału Oświaty Ludowej i kierownika sekcji szkolnej. Na kursach pedagogicznych Macierzy wykładał przyrodę martwą.

Był autorem wielu książek dla samouków. Jego książka Podarunek dla młodzieży była wydawana 17 razy, łączny nakład wyniósł w sumie 160 tysięcy egzemplarzy.

Pod koniec życia nabył niewielką posiadłość w Piotrowicach pod Nałęczowem, gdzie wraz z żoną Rozalią z Morzyckich prowadził gospodarstwo rolne. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 174-2-16)[3].

Jego uczniem i protegowanym był Adam Chętnik, który pod jego kierunkiem rozpoczął działalność publicystyczną i przystąpił do pracy w organizacjach ludowych, otrzymał też pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania. Po śmierci swojego ukochanego mentora Chętnik napisał o nim artykuły w Drużynie (1913), Oświacie Polskiej (1930) i monografię Mieczysław Brzeziński: Jego życie i praca. (Warszawa, 1930).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa, Roczniki dziejów ruchu ludowego, Warszawa 1965, s. 26.
  2. Stanisław Kozicki, Historia Ligi Narodowej (okres 1887-1907), Londyn 1964, s. 571.
  3. Cmentarz Stare Powązki: MIECZYSŁAW BRZEZIŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bełżyce. Monografia miasta i gminy, Stanisław Jadczak.
  • Marian Pokropek, Adam Chętnik – badacz Kurpiowszczyzny, Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Okręgowe w Ostrołęce, 1992.

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]