Mieczysław Cybulski (fotograf)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieczysław Cybulski
Data i miejsce urodzenia 1933
Oktawin, Polska
Zawód, zajęcie operator filmowy, fotografik
Narodowość polska
Stanowisko Prezes Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP, Prezes Fundacji "Fotografia dla Przyszłości"
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Niezłomnych Krzyż Więźnia Politycznego Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” Medal „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”

Mieczysław Cybulski (ur. w 1933 w Oktawinie) – operator filmowy, fotograf.

Założyciel Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, w którym od jego powstania (1995) pełni funkcję Prezesa Zarządu i sekretarza Kapituły. Założyciel (1990) i prezes Fundacji "Fotografia dla Przyszłości"[1]. Członek honorowy Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku[2]. Członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga[3].

W latach 1978-1996 był członkiem rzeczywistym i honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików[4], gdzie pełnił przez 12 lat funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego. W 1996 wystąpił ze ZPAF.

Został wyróżniony wieloma odznaczeniami wojennymi za czynny udział w Narodowych Siłach Zbrojnych i Polskiej Organizacji Podziemnej "Wyzwolenie" w latach 1946-1955.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Mieczysław Cybulski działalność fotograficzną rozpoczął w 1953 w Polskim Towarzystwie Fotograficznym w Warszawie. Był uczniem artystów fotografików i teoretyków sztuki fotograficznej: Mariana Szulca, Witolda Dederki, Jana Sunderlanda, Zbigniewa Dłubaka.

W roku 1970 otrzymał dyplom wyższego wykształcenia w dziedzinie filmu i fotografii. Jest operatorem filmowym, fotografikiem oraz instruktorem fotografii i filmu kategorii "specjalnej" nadanej przez Ministra Kultury i Sztuki.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Oprócz wyżej wymienionych, zajmował również wiele funkcji w innych organizacjach fotograficznych i filmowych: prezesa Klubu Fotograficzno–Filmowego "Kontury", przewodniczącego Klubu Instruktorów Fotografii i Filmu. Był założycielem grupy twórczej "FAKT"[5].

Zainicjował powołanie przez Ministra Kultury i Sztuki, Wyższego Studium Fotografii[6] w Warszawie, którego ukończenie zostało uznane za wyższe wykształcenie w dziedzinie fotografii po raz pierwszy w Polsce.

Był i jest nadal wykładowcą w Studium Form Fotograficznych, Wyższym Studium Fotografii i Obrazowania oraz na kursach kwalifikacyjnych. Od kilkunastu lat jest Jurorem konkursów fotograficznych zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Rzeczoznawca do spraw fotografii powołany przez Ministra Kultury i Sztuki.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Brał udział w wielu wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Autor wystaw indywidualnych m.in.: "Barwografia l", "Zbliżenia", "Barwa i obraz", "Perspektywa widzenia", "Warszawki Wrzesień", "Plamy błękitu cz. l". Był także autorem wystaw fotograficznych na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych eksponowanych w wielu krajach. Autor działań i akcji pozagaleryjnych m.in. "Polskie dziewczyny", „Portret dla Ewy", "Spojrzenie dziecka", "Koncerty", "Odkrywanie", "Portret Warszawiaków", "Jeden dzień Warszawy", "Portret Warszawianki", "Fotografia dla Przyszłości", "Jeden dzień z życia Warszawy"[1], "Portret Rodzinny Warszawiaków"[1] i inne.

Wykonuje swoje prace we wszystkich technikach fotograficznych. Szczególnie interesują go techniki specjalne, holografia. Tematyka prac Mieczysława Cybulskiego to akt, portret w krajobrazie, krajobraz i inne.

O sobie...

Quote-alpha.png
Moje zainteresowania, to trwałość zapisów fotograficznych, które mogą być przekazane przyszłym pokoleniom do obejrzenia za kilkaset lub za kilka tysięcy lat. Dokonania zostały poczynione w latach osiemdziesiątych i przygotowywane obecnie. Dotychczas przesłano trzy pojemniki z fotografiami, a ich trwałość gwarantuje, że mogą zachować zapis do odległych czasów. Rozpocząłem akcję w Galerii FOT-MEDIUM-ART we Wrocławiu w 1986 roku pn "Fotografie dla Przyszłości" a obecnie pod taką nazwą działa fundacja.

Za swoją twórczą pracę otrzymał tytuł Artiste FIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Strona oficjalna Fundacji "Fotografia dla Przyszłości"
  2. VesterMagnusson, Członkowie, Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa w Radomsku [dostęp 2019-01-29] (pol.).
  3. Członkowie - Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne im. Edwarda Hartwiga, web.archive.org, 19 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-23] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-19].
  4. Lista byłych członków ZPAF
  5. Fakt. Michał Kurc  AFRP, 4 grudnia 2008 [dostęp 2018-02-08] [zarchiwizowane z adresu 2008-12-04].
  6. Wyższe Studium Fotografii - Fundacja Fotografia dla Przyszłości, web.archive.org, 16 marca 2011 [dostęp 2018-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2011-03-16].
  7. Wyróżnieni medalami przez Kapitułę Fotoklubu RP - lista. Strona oficjalna FOTOKLUBU RP, 8 lutego 2018 [dostęp 2018-02-08] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-08].
  8. NOWOŚCI. Strona oficjalna FOTOKLUBU RP, 6 lutego 2018 [dostęp 2018-02-08] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]