Mieczysław Groszek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieczysław Groszek
Ilustracja
Mieczysław Groszek (po prawiej stronie) z Jerzy Stępniem przez otwarciu Galerii Chwały Polskiej Ekonomii, GPW, marzec 2014
Data urodzenia 1951
Zawód, zajęcie bankowiec, ekonomista
Alma Mater Szkoła Główna Planowania i Statystyki
Stanowisko wiceprezes Związku Banków Polskich

Mieczysław Groszek (ur. 1951) – polski bankowiec, ekonomista i były wiceprezes Związku Banków Polskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent kierunku Ekonomika Pracy i Polityka Społeczna SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie. Posiada tytuł doktora ekonomii. W latach 1973-1991 pracownik naukowy SGH (d. SGPiS) w Katedrze Ekonomii.

Od 1990 r. związany jest z bankowością. Był m.in. wiceprezesem Banku Własności Pracowniczej SA (dziś po przejęciach i fuzjach PKO Bank Polski SA), wiceprezesem i prezesem Polskiego Banku Rozwoju SA oraz wiceprezesem BRE Banku SA (obecnie mBank SA). Zajmował stanowisko dyrektora generalnego, a następnie prezesa w MHB Mitteleuropäische Handelsbank AG Deutsch-Polnische Bank we Frankfurcie nad Menem. W latach 2002 do 2010 był prezesem zarządu BRE Leasing Sp. z o.o., pełniąc jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Polskiego Związku Leasingu) Od grudnia 2010 r. do kwietnia 2017 r. pełnił funkcję wiceprezesa Związku Banków Polskich. Nie kandydował na kolejną kadencję z zamiarem objęcia funkcji prezesa Fundacji Polska Bezgtówkowa, którą powołał  ZBP. Fundacja  zarządza funduszem, finansującym rozwój sieci akceptacji płatności bezgotówkowych na polskim rynku[1].

Jako członek Komitetu Wykonawczego reprezentował Związek Banków Polskich w Europejskiej Federacji Bankowej w Brukseli. Doprowadził do powołania w 2015 r. przedstawicielstwa ZBP w Brukseli.

W latach 2006-2018 był członkiem Grupy wysokiego sczebla do spraw zrównoważonego fiansownia ( High Level Expert Group on Sustainable Finance) powołanej przez Komisję Europejską, która w styczniu 2018 opublkiowała raport Financing Sustainable European Economy.

Przewodniczący lub członek wielu rad nadzorczych: m.in. Banku Ochrony Środowiska SA, TUiR Warta, TFI Skarbiec, PTE Skarbiec, Narodowy Fundusz Inwestycyjny Victoria i Skanska Poland, Krajowej Izby Rozliczeniowej SA.

Groszek jest członkiem jury wybierającego laureata Galeria Chwały Polskiej Ekonomii[2].

Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki i dwie dorastające wnuczki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]