Mieczysław Wiśniewski (rysownik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rysownika. Zobacz też: inni ludzie noszący to imię i nazwisko.

Mieczysław Wiśniewski (1925 – 2006) – rysownik, grafik, ilustrator, malarz. W czasie wojny kształcił się w Szkole Rysunku i Malarstwa. Po wojnie pracował w wydawnictwie MON na stanowisku grafika. Zilustrował wiele książek. Specjalizował się w ilustracjach militarnych. Pod koniec lat sześćdziesiątych zaproponowano mu rysowanie komiksów. Przygotował jeden zeszyt o przygodach Kapitana Żbika. Rozpoczął prace nad serią Podziemny front, w ramach której narysował sześć zeszytów.

W roku 1970 wydawnictwo "Sport i Turystyka" rozpoczęło prace nad serią Kapitan Kloss – komiksową adaptacją serialu telewizyjnego Stawka większa niż życie. Scenariusze napisali Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan – scenarzyści serialu, ukrywający się pod pseudonimem Andrzej Zbych. Rysownika wybrano na drodze konkursu. Wiśniewski zostawił dotychczas tworzone serie i zajął się Klossem.

Zamówienie wydawnictwa obejmowało 12 zeszytów w miesięcznych odstępach. Twarz głównego bohatera miała przypominać Stanisława Mikulskiego, grającego główną rolę w serialu, pozostali bohaterowie nie musieli być podobni. Po opublikowaniu pierwszych zeszytów wydawnictwo zamówiło kolejne osiem.

Krótki okres przygotowania jednego zeszytu (miesiąc) oraz konieczność pogodzenia pracy nad komiksem ze zwykłą pracą zawodową spowodowały, że autor podupadł na zdrowiu i po zakończeniu prac nad serią przeszedł na emeryturę, zajmując się malarstwem, głównie o tematyce batalistycznej. Zmarł w 2006 r.

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Żbik[edytuj | edytuj kod]

7. Śledzić Fiata 03-17 WE (scen. R. Doński – Sport i Turystyka – 1968)

Podziemny front[edytuj | edytuj kod]

  1. Zamach
  2. Na tropie
  3. Przerwana linia
  4. O życie wroga
  5. Nim wstanie świt
  6. Skok za front

Kapitan Kloss[edytuj | edytuj kod]

(scen. Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan)

  1. Agent J-23
  2. Wsypa
  3. Ostatnia szansa
  4. Kuzynka Edyta
  5. Ściśle tajne
  6. Hasło
  7. Spotkanie z Ingrid
  8. Cafe Rose
  9. Wyrok
  10. Kurierka z Londynu
  11. Partia domina
  12. Noc w szpitalu
  13. Podwójny nelson
  14. Żelazny krzyż
  15. Tajemnica profesora Riedla
  16. Spotkanie na zamku
  17. Akcja "Liść dębu"
  18. Oblężenie
  19. Gruppenfuhrer Wolf
  20. W ostatniej chwili

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bartosz Kurc, Rysownikowi wystarczy tylko dobry scenariusz – wywiad z rysownikiem zamieszczony w książce Trzask Prask.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]