Miednica lejkowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Miednica lejkowata – typ budowy miednicy zwężonej w wychodzie – wymiar poprzeczny wychodu jest znacznie skrócony, podobnie jak w miednicy typu męskiego[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Miednice lejkowate są wysokie, kość krzyżowa wąska, długa, wzgórek kości krzyżowej umieszczony wysoko i odchylony ku tyłowi, łuk łonowy ostry, a ściany boczne stromo zwężają się ku dołowi, coraz bardziej w kierunku wychodu. W efekcie występuje niewspółmierność między główką płodu a wychodem miednicy matczynej[2].

Najczęściej występuje wrodzona miednica lejkowata u kobiet, których miednica jest typu męskiego. Czasami jednak zdarza się jej forma nabyta, np. miednica kifotyczna[1]. Znacznego stopnia lejkowate zniekształcenie miednicy występuje rzadko, częściej spotyka się miernego stopnia zniekształcenia. Przyczyny powstawania takich miednic nie są znane[1].

Wpływ na przebieg porodu[edytuj | edytuj kod]

W trakcie porodu dochodzi do łatwego dopasowywania się płodu oraz szybkiego przechodzenia przez miednicę. Trudności natomiast rozpoczynają się wówczas, gdy główka dotrze do dna miednicy. Zwykle występuje jedna z trzech nieprawidłowości, np. nie dokonuje się zwrot potylicy do wymiaru prostego i dochodzi do całkowitego zahamowania postępu porodu, może również rozwinąć się ułożenie wierzchołkowe jako jedna z odmian ułożeń odgięciowych, zamiast ułożenia przygięciowego. Dochodzi wtedy do zwiększenia się obwodu płaszczyzny miarodajnej główki płodu, co wydłuża czas porodu i może spowodować jego komplikacje. Wystąpić może niskie poprzeczne ustawienie główki, co w większości przypadków kończy się wykonaniem cięcia cesarskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Willibald Pschyrembel, Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, 2000, s. 295.
  2. Miednica krzywiczna - opis: « Lekarze Porady - choroby i leczenie - pomoc, „Lekarze Porady - choroby i leczenie - pomoc”, 6 lutego 2015 [dostęp 2018-01-22] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Willibald Pschyrembel Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, 2000, ISBN 978-83-200-3993-1