Miedzichowski Park Krajobrazowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miedzichowski Park Krajobrazowy
Ilustracja
Jezioro Głębokie
park krajobrazowy
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Położenie

Miedzichowo

Data utworzenia

25 kwietnia 1986 / 25 listopada 2019 (pod obecną nazwą)

Akt prawny

Uchwała nr XIII/256/19 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 25 listopada 2019 r. w sprawie Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego

Powierzchnia

1432,28 ha

Położenie na mapie gminy Miedzichowo
Mapa konturowa gminy Miedzichowo, po lewej znajduje się punkt z opisem „Miedzichowski Park Krajobrazowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Miedzichowski Park Krajobrazowy”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Miedzichowski Park Krajobrazowy”
Położenie na mapie powiatu nowotomyskiego
Mapa konturowa powiatu nowotomyskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Miedzichowski Park Krajobrazowy”
Ziemia52°24′51,4″N 15°50′43,0″E/52,414278 15,845278

Miedzichowski Park Krajobrazowypark krajobrazowy w województwie wielkopolskim. Objęty ochroną w 1986 jako fragment jednej z dwóch części Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, w ówczesnym województwie gorzowskim. Uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego od 2019 pod obecną nazwą i w obecnych granicach.

Celem parku jest ochrona i zachowanie wyraźnie wykształconego krajobrazu polodowcowego; zachowanie populacji rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk; zachowanie naturalnych, cennych ekosystemów wodnych i bagiennych; zachowanie cennych ekosystemów leśnych, łąkowych, murawowych oraz zaroślowych; utrzymanie struktury przestrzennej terenów z uwzględnieniem swoistych cech miejscowego krajobrazu.

Park ma powierzchnię 1432,28 ha(14,3228 km²), co czyni go najmniejszym parkiem krajobrazowym w Polsce. Przylega do Pszczewskiego Parku Krajobrazowego wzdłuż granicy z województwem lubuskim.

Podstawa prawna[edytuj | edytuj kod]

  • uchwała nr XIII/256/19 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 25 listopada 2019 r. w sprawie Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]