Przejdź do zawartości

Miejsca związane z połowem pereł jako świadectwo gospodarki wyspowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miejsca związane z połowem pereł jako świadectwo gospodarki wyspowej[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Meczet i dom wchodzące w skład zespołu
Państwo

 Bahrajn

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

III

Numer ref.

1364

Region[b]

Kraje arabskie

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2012
na 36. sesji

Położenie na mapie Bahrajnu
Mapa konturowa Bahrajnu, u góry znajduje się punkt z opisem „Miejsca związane z połowem pereł jako świadectwo gospodarki wyspowej”
Ziemia26°14′28″N 50°36′48″E/26,241111 50,613333

Miejsca związane z połowem pereł jako świadectwo gospodarki wyspowej – zespół zabytków w Al-Muharrak (Bahrajn), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO[1].

Zespół składa się z 17 budynków miejskich (sklepy, domy mieszkalne bogatych kupców, meczet), dawnego fortu i części wybrzeża, będącego niegdyś przystanią dla łodzi poławiaczy pereł oraz trzech kolonii perłopławów na wodach Zatoki Perskiej[2]. Lądowa część tworzy trasę o długości 3,5 kilometra[3].

Zabytki te pokazują tradycje połowy pereł i handlu nimi oraz wpływ, jaki miały one na gospodarkę Bahrajnu przez stulecia (od II wieku n.e, do lat 30. XX wieku, kiedy to w handlu pojawiły się perły z hodowli).

Wprowadzenie do handlu pereł z hodowli doprowadziło do załamania się tej części gospodarki Bahrajnu[2]. Obiekty związane z obrotem perłami znalazły inne przeznaczenie i były przebudowywane stosownie do nowych potrzeb. Na terenie Al-Muharrak pozostaje jeszcze wiele budynków o wartości zabytkowej, lecz są zagrożone, gdyż obecni właściciele są zainteresowani dostosowaniem do współczesnych potrzeb i przebudową z użyciem współczesnych technologii. Władze centralne i lokalne planują odnowienie (przy użyciu tradycyjnych technik i materiałów) większej liczby obiektów[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bahrajn. unesco.pl. [dostęp 2020-08-19]. (pol.).
  2. a b UNESCO World Heritage Centre, Pearling, Testimony of an Island Economy [online], whc.unesco.org [dostęp 2017-04-12] (ang.).
  3. UN heritage listing to spur Bahrain tourism [online], www.tradearabia.com [dostęp 2017-04-12].
  4. Pearl Route homes in Bahrain may be revamped [online], tradearabia.com [dostęp 2017-04-12].